Gram Altın Kritik 375,0 Desteğini Esnetti !

Gram Altın Kritik 375,0 Desteğini Esnetti !

Yeni haftaya kritik 6,75 seviyesinde tutunmaları ile başlayan Dolar/TL’de düşüş eğilimi bir miktar sınırlı kalırken, küresel piyasalarda gözle görülür bir biçimde artan risk iştahı sonrasında Ons Altın fiyatlarında geri çekilme potansiyeli arttı. Böylece Gram Altın fiyatlarında 375,0 seviyesi altı fiyatlama oluşsa da yeni günde fiyatların 367,0 desteğinden dönüş gerçekleştirme çabası içerisine girdiği görülmekte. Özellikle gerek Dolar/TL’de oluşan düşüş eğilimi gerekse piyasalarda azalan güvenli liman talebi ile zayıflayan Ons Altın’ın Gram Altın fiyatlarında kritik 375,0 seviyesinin geçilmesine yol açması düşüş hareketine hız kazandırmıştı. 

Piyasalardaki artan risk iştahı ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de tekrardan yüzde 0,70 seviyesine yerleşerek güvenli liman talebinin zayıfladığına işaret etmesi sonrasında değerli metalde geri çekilme potansiyeli hız kazandı. Diğer taraftan zayıf dolar etkisinin de Ons Altın üzerindeki düşüşleri sınırlayıcı etkisi yakından hissediliyor. Özellikle korona virüsü tedbir önlemlerinin gevşetilmesi ile ekonomilerin açılmaya başlanması sonrasında risk iştahındaki artış tetiklendi. 

Dolar varlıklarının risk iştahında meydana gelen primlenme ile düşüşlerine hız kazandırmasının akabinde kurda düşüş hareketi hız kazandı. Ayrıca Türk Lirası, TCMB’nin bugün bankalara gönderdiği talimatla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası’nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkardı. Diğer taraftan yabancı merkez bankaları ile gerçekleştirilmesi beklenen swap anlaşması ihtimalinin de Türk Lirası üzerinde pozitif etkisi hissediliyor. 

Bu gelişmelerin akabinde uzun süredir önemli bir takip noktası olarak takip ettiğimiz 375,0 seviyesi altı fiyatlamaların Gram Altın’daki düşüş potansiyeli açısından belirleyici olduğu söylenebilir. Gram Altın’ın yaklaşık 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 367,0 eşiğini esneten değerli metalin tekrardan bu seviye üzerine yerleşmesi mümkün olursa 397,0 direncine yönelik yukarı yönlü potansiyel oluşabilir. Özellikle bu seviye Gram Altın’ın rekor direnç seviyesi olması açısından aşılması ile birlikte yeni bir rekor seviyenin tazelenmesine yol açabilir. 375,0 seviyesi altı görünümün yoğunlaşmasına bağlı olarak ise düşüşleri 350,0 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>