Dolar/TL Kritik Destek Eşiğini Kırdı !

Dolar/TL Kritik Destek Eşiğini Kırdı !

Yurt içinde, 4 günlük tatil sonrasında piyasalarda artan risk iştahı ile birlikte Dolar varlıklarında yaşanan değer kaybı kurda 6,75 seviyesi altı kapanışların yaşanmasına yol açtı. Küresel endeksler Kovid-19 salgınına ilişkin endişelerin azalması ve dünya ekonomilerinin yeniden açılmaya başlanması için atılan adımlarla yükselişlerine hız kazandırdı. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenler devam etse de vaka sayılarında meydana gelen azalış ve ölüm artış hızındaki düşüş eğilimi dünya genelinde karantina tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılmasına yol açtı. Böylece piyasalarda azalan tedirginliğin de daha önce nakit tutma ihtiyacı ile dolara olan talebi zayıflatarak Dolar/TL’de 6,72 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi yarattı. 

Yurtiçine bakacak olursak, TCMB’nin Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası’nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkarması sonrasında Türk Lirası üzerinde hareketlilik artmıştı. Bayram tatilinden çıkan piyasalarda özellikle dışardaki olumlu görüntü nedeniyle yeni haftaya pozitif başlangıç gerçekleşebilir. Bu kapsamda Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisindeki pozitif ayrışımı sürmeye devam ediyor. Bir diğer dikkat çeken gelişme ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması”nın Kovid-19 salgınının ekonomide yarattığı kırılganlığın tekrardan toparlanmasına yol açacak güçlü bir gelecek planı yapıldığını belirtti.  Bu adımı KKTC ilr birlikte atmaya kararlı olduklarını ve bu kapsamda Türkiye’nin KKTC’ye 2,3 milyar TL destek sağladığını dile getirdi. 

Dünya merkez bankaları ile devam eden swap görüşmelerinden ise döviz rezervlerinin güçleneceği ECB ve Fed gibi büyük kurumlarla anlaşma sağlanabilinmiş değil. Ancak bu ihtimalinin hala masada olmasının da Türk Lirası üzerindeki pozitif etkileri hissediliyor. Özellikle Avrupa’da ekonomilerin normale dönme sürecinin Türkiye’deki sanayi şirketleri açısından pozitif bir gelişme olduğu söylenebilir.  Dolar/TL’nin teknik görünümüne değinecek olursak, fiyatlar bir süredir takip ettiğimiz 6,75 seviyesi altına gerilese de bu seviye altı kapanışlarında başarılı olamaması halinde toparlanmaları 6,80 seviyesi çerçevesince takip ediyoruz. Özellikle 6,80 seviyesi üzeri kapanışlar kurda kademeli olarak 6,90-7,00 seviyesine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Aşağıda ise olası bir gevşeme potansiyelinde ise 6,60 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>