GBPUSD Paritesinde Düşüşler Derinleşecek Mi ?

GBPUSD Paritesinde Düşüşler Derinleşecek Mi ?

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin kişiyi aşarken, ülkede 20 dakikada sonuç veren korona virüs testlerinin denenmeye başlandığı açıklandı. Avrupa Birliği ile ingiltere arasındaki Brexit müzakereleri ile ilgili olarak Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Barnier iyimser olmayan beklentilerini paylaşırken, bu gelişme Sterlin tarafında bir miktar tansiyonu arttırdı. Diğer taraftan İngiltere ABD ile ticaret görüşmelerinin ikinci aşamasının 15-26 Haziran tarihi içerisinde gerçekleşeceğini açıkladı. 

İngitere’de Uluslararası Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrasında gümrük vergilerinin indirilmesi yönelik bir planı olduğunu açıkladı. Bu vergi indirim planının açıklanması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımı paritede yukarı yönlü eğilimi desteklese de açıklanan makroekonomik verilerin akabinde paritedeki yükselişler kalıcı olamadı.  

İngiltere’de işsizlik oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,9’a yükseldi. Bu artış yaklaşık 50 bin kişiye işaret ederken, işsiz sayısı 1 milyon 350 bine ulaştı. İngiltere’de Nisan ayı tüketici fiyat endeksi ise yüzde 0,2 daralma ile beklentilerin üzerinde bir zayıflığa işaret etti. İngiltere imalat PMI rakamı Mayıs ayında 40,6 ile beklentileri aşarken, Hizmet PMI rakamı 27,8 ile sınırlı bir oranda artış gösterdi. İngiltere’de Nisan ayı perakende satışları ise yüzde 18,1 ile beklentilerin oldukça üzerinde daralma gösterdi. 

ABD tarafına bakacak olursak, işsizlik maaşı başvurularında meydana gelen 2 milyon üzeri artışla beraber ikinci el konut satışlarının yüzde 17,8 oranında daralma gösterdi. Ancak bu verilerdeki zayıflığa rağmen ABD Başkanı Trump’ın korona virüsünü yaymakla suçladığı Çin’e ağır eleştirilerde bulunması sonrasında piyasalarda ABD-Çin ticaret endişesi tekrardan alevlendi. Böylece artan risk unsurları ile beraber Dolar’a olan talebin tetiklenmesi ile paritenin dolar baskısı ile geri çekilme potansiyelini sürdürdüğü görülüyor.

GBPUSD paritesinde fiyatların 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,2275 noktası altında seyretmesi geri çekilme potansiyelinin devamı açısından önem arz ediyor.  Özellikle paritede 1,2115 desteğinin kırılması ile düşüşlerin 1,20 destek eşiğine dek sürmesi beklenebilir. Ancak 1,2175 seviyesi civarında fiyatlanan paritede oluşabilecek bir toparlanmada ise yükselişleri 1,2375 direnci çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>