GBPTRY’de TCMB Etkisi Sınırlı Kaldı…!

GBPTRY’de TCMB Etkisi Sınırlı Kaldı…!

İngiltere’de korona virüs salgını ile ilgili olarak mücadele kapsamında alınan tedbirler gevşetilirken, makroekonomik verilerin ekonominin toparlandığına işaret etmesi sonrasında Sterlin varlıkları pozitif bir görüntü içerisinde yer aldı. Özellikle bugün açıklanan İmalat PMI rakamı 40,6 ile beklentileri aşarken, Hizmet PMI tarafı 27,8 bir hafif yukarı yönlü ivme yakaladı. Ayrıca İngiltere’de Brexit anlaşmasının ardından gümrük vergilerini indirmeye hazırlandığını açıklaması da Sterlin tarafındaki kazançlı görüntüyü arttırdı. Ancak Avrupa Birliği’nin Brexit’in anlaşmalı bir şekilde gerçekleşeceğine ilişkin iyimser beklentileri olmadığını açıklaması Sterlin tarafındaki alıcılı görüntüyü bir miktar bozguna uğratıyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, TCMB yılın dördüncü toplantısında faiz indirim döngüsünü sürdürerek faizleri beklentilere paralel 50 baz puan düşürdü.  Böylece politika faizini yüzde 8,75 seviyesinden yüzde 8,25 seviyesine düşüren TCMB’nin bu kararı ile beraber açıklanan karar metninde küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin arttığına ve ülkelerin attığı normalleşme adımları izlendiği belirtildi. Ayrıca iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın Nisan ayında belirginleştiğine dikkat çekilirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte iyimser beklentilerin arttığı belirtilmiş. Bir diğer dikkat çeken açıklama ise Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyon görünümünü olumlu etkilemesi ile faiz kararının desteklendiği belirtilmekte. TCMB’nin faiz indirim kararı sonrasında özellikle ölçülü bir faiz indirim vurgusunda bulunmaları sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde hafif değer kazanımı meydana geldi. Ancak bu harekete karşın GBPTRY paritesinin 8,30 seviyesi sınırında fiyatlamalarını sürdürdüğü görülmekte. 

GBPTRY paritesinde fiyatların 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 8,34’ün altına sarkmış olması düşüş sinyali açısından belirleyici olduğu söylenebilir. Bu seviye altında ise ilk olarak 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 8,0850 desteğini takip ediyoruz. Ancak Sterlin tarafındaki primlenmenin korunmasına bağlı olarak oluşabilecek bir primlenmede ise paritenin ana direnç noktası olarak 8,50 seviyesi göz önünde bulundurulabilir. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>