DAX Endeksi Gözünü 12 Bin Direncine Çevirdi

Dünya genelinde Kovid-19 salgınında vaka sayısı 5 milyonu geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 327 bin kişiye ulaştı. Ancak vaka sayılarında meydana gelen ivme kaybı endekslerdeki yükseliş potansiyelini tetikliyor. Daha önce Moderna şirketinin bulduğu bir aşının etkinliği üzerine bir miktar beklenti oluşurken, aşının gerekli sonuç için yetersiz kaldığının belirtilmesi sonrasında endekslerde bir miktar tansiyon oluşmuştu. Ancak hükümetlerin yavaş yavaş korona virüs tedbirlerini gevşeterek ekonomilere hız kazandırması sonrasında endekslerde tekrardan alım potansiyeli artış gösterdi.

ABD’de perakende sektörü şirketlerinin ilk çeyrek finansallarında beklentilerin üzerinde bir görünüm sergilemesi sonrasında dün ABD’de endeksler günü pozitif bölgede kapadı. Dow Jones endeksi yüzde 1,52, S&P500 endeksi yüzde 1,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,08 oranında değer kazandı. Avrupa’da da karantina tedbirlerinin adım adım kaldırılması sonrasında endekslerde alıcılı görünüm artış gösterirken, DAX endeksi yüzde 1,34 oranında değer kazanarak yükselişini üst üste 4’üncü işlem gününe taşıdı.

Dün Fed’in açıkladığı bir önceki toplantının tutanaklarında ise, ABD ekonomisini desteklemek için amacıyla katılımcıların Fed’in bu zorlu dönemde tüm araçlarını kullanmaya ve bu durumu ekonomi toparlanana kadar sürdürmeye kararlı olduğu belirtildi. Merkez bankasının para politikasını koşulsuz destekleme sözü sonrasında endekslerdeki alıcılı görüntü artış gösterdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ise Kovid-19 salgınında ekonominin iyileşmesi için Fransa’yla ortaklaşa Avrupa içinde 500 milyar Euro’luk bir yeniden yapılanma fonu üzerine anlaştıklarını duyurması oldukça pozitif bir gelişmeydi. Avrupa Birliği Komisyonu ayrıca korona virüs nedeniyle bütçe açıkları ve kamu harcamaları gibi birlik mali kurallarına uymayan ülkelere yönelik disiplin süreci başlatılmayacağını belirtti.

DAX endeksinin içeriğine bakacak olursak, on sektörün dokuzunda değer kazancı yaşandığı görülüyor. Bilgi teknolojileri sektörü yüzde 2,6 oranında değer kazanımı elde ederken, şirketler bazında Fresenius yüzde 7,2, Infineon yüzde 4,2, Wirecard yüzde 4,1 oranında değer kazancı elde eden önemli şirketler oldu.

DAX endeksinin teknik görünümünde ise, 11.223 seviyesine dek yükselişlerini sürdüren endeksin 11.680 direncini aşması ile yukarı yönlü eğilimine hız kazandırması beklenebilir. Özellikle bu seviye ile beraber endekste yukarı yönlü trend eğilimi kapsamında 12.000 seviyesi üzeri kapanışlar gerçekleşebilir. Olası bir kar realizasyonunda ise aşağıda 10.500 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>