TCMB Enflasyon Raporu

TCMB Başkanı Murat Uysal yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyonun yıl sonunda % 7,4 , 2021 yıl sonunda % 5,4’e gerileyeceğini söyledi. Bir önceki raporda 2020 enflasyon tahmini % 8.2 iken 2021 yılı tahmini % 5.4 idi. 

 
TCMB Başkanı Murat Uysal 2020 yılı gıda enflasyonun % 9.5 olacağını öngördüklerini enflasyonda tahmin belirsizliğinin arttığını dile getirdi. 
 
Başkan, salgının hızla yayılmasının küresel iktisadi faaliyetin sert biçimde daralmasına neden olduğunu,  sosyal yaptırım tedbirlerinin yani kafe, bar, restaurant gibi işletmelerin kapanmasının hizmetler sektörünün zayıflamasına neden olduğunu imalat sanayinin de bu yavaşlamaya eşlik etmesinin muhtemel göründüğünü söyledi. 
 
Salgının küresel finansal krizden daha derin ekonomik etkileri olduğunu ifade eden Uysal,  verilerin 2. çeyrekte büyüme tarafında belirgin bir düşüşe işaret ettiğini belirtti. 
 
Swap görüşmelerine ilişkin gelen sorulara mevcutların dışında daha fazla Merkez Bankasıyla  görüşmelerin devam ettiğini dile getirirken “Somut neticeler ortaya çıktıkça paylaşacağız” yorumunu yaptı.
 
Örtülü bir şekilde kurun 7.00 TL seviyelerinde sabit tutulmasına ilişkin gelen sorulara ise kur hedeflerinin olmadığını kurdaki değer kaybının yurt içinden değil küresel bazda gelişmekte olan sermaye çıkışlarından kaynaklandığının altını çizdi. bu süreçte reel sektörün döviz risklerini azalttığını ve kur seviyesiyle ilgili bir savunma mekanizmalarının olmadığını vurguladı. 

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>