GBPTRY Paritesinde 9,00 Atakları Dikkat Çekiyor

İngiltere’de korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bin 97’ye ulaştı. İngiltere  Dışişleri Bakanı Dominic Raab ülkede 2 Mart ile 28 Nisan tarihleri arasında hastane dışında korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 811 kişi olduğunu açıkladı. Bakan ayrıca bugünden başlayarak açıklanan günlük ölüm sayılarına hastane dışı ölümlerin de dahil olacağını belirtti. Ayrıca İngiltere ve Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında Raab, pozisyonumuz Brexit geçiş sürecinin bu yılın sonuna kadar sonlanması yönünde olduğuna yönelik açıklama gerçekleştirdi. Bu gelişmelerin akabinde Sterlin varlıkları üzerinde oluşan değer kaybına rağmen Fed’in para politikası toplantısında ekonomik görünümün zayıflayacağına değinilmesi sonrasında dolar varlıklarında meydana gelen değer kaybı Sterlin tarafını rahatlattı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ABD’ye tıbbi malzeme yardımıyla birlikte ABD Başkanı Trump’a mektup gönderdiğini açıkladı. Erdoğan mektupta, bu mütevazi yardımın mücadeleye destek ve hastalığa yakalanan vatandaşların sağlığına kavuşmasına katkı sağlamasını dilediğini ifade ettiğini belirtti. Diğer taraftan Türkiye Nisan ayı ekonomik güven endeksi 51,30 ile bir önceki ayın oldukça altında açıklandı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yılın ikinci enflasyon raporunu sanal ortamda gerçekleştirirek 2020 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,2’den yüzde 7,4’e düşürdüklerini açıkladı. 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 5,4 seviyesinde sabit kaldı. Uysal, korona virüs salgınının küresel finans krizinden daha derin ekonomik etkileri olduğunu belirtti. Ayrıca enflasyon raporunda son dönemde Türk lirasında gözlenen değer kaybına rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşlerin enflasyon görünümüne olumlu yansıdığı belirtildi. Bu açıklamaların akabinde Türk Lirası’nda bir miktar değer kazanımı meydana geldi.

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, 8,75 seviyesine yönelik atak içerisine giren paritede yükselişlerin bu seviye üzeri kapanışla hız kazanması beklenebilir. Özellikle bu kapsamda 9,00-10,0 bandı paritenin bir sonraki yükseliş hareketini destekleyecek önemli bir direnç bölgesi olarak önem arz ediyor.  Paritede oluşabilecek bir kısa vadeli geri çekilme hareketinde ise 8,50 ana destek noktası olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>