DAX Endeksi 200 Günlük Üssel Hareketli Ortalamasını Aştı

Avrupa tarafında, ülkelerin kademeli olarak korona virüs salgını nedeniyle yürürlüğe koyduğu kısıtlamaları gevşeteceğini açıklaması piyasalardaki risk iştahını tetiklerken, DAX endeksi yüzde 2,9 artışla günü 11.107 seviyesinde kapadı. Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen küresel seyahat uyarısı  14 Haziran tarihine kadar uzatma kararı aldığını açıkladı. İtalya, Almanya, Belçika ve İspanya’da normalleşme yolunda önemli adımların ise 4 Mayıs tarihinde atılacağı duyuruldu. 

Avrupa’nın en önemli gündeminde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in İtalya ekonomisine ilişkin değerlendirmesi yer aldı. Fitch Ratings, İtalya’nın kredi notunu “BBB” seviyesinden “BBB-“ye düşürürken, görünümü de “durağan” güncellediğini duyurdu. Bu gelişme sonrasında Avrupa piyasaları üzerinde risk iştahı bir miktar zayıflık gösterdi. Fitch bu görüş değişikliğine ilişkin olarak korona virüs salgınında ikinci bir dalga olması durumunda ekonominin bu yıl ve gelecek yıl daha çok zayıflayabileceği belirtildi. 

Almanya Sağlık Bakanı ise korona virüs salgınının bitme noktasından oldukça uzak olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Almanya’nın önde gelen ekonomik araştırma kuruluşlarından Berlin merkezli DIW, Almanya ekonomisinin 2020 yılı ilk çeyrekte yüzde 2 oranında daralma gösterebileceğine ilişkin öngörüsünü paylaştı. 

Bugün ECB tarafında gerçekleşecek olan para politika toplantısının endeks fiyatlamaları açısından önem arz ettiğini belirtelim. Piyasalarda herhangi bir faiz değişikliği beklentisi bulunmuyor ancak varlık alım programında yaşanabilecek bir karar değişikliği DAX endeksi tarafında hareketliliğe yol açabilir. 

DAX endeksinin içeriğine bakacak olursak, tüm sektörler günü pozitif bölgede tamamlarken, finans sektörü en çok değer kazanan sektörler arasında yer alırken, en zayıf performans emlak sektöründe gerçekleşti. Şirket bazında ise Wirecard yüzde 8,06 düşüşle endeks performansını aşağı yönlü tetikledi. Minerals Technologies ise yüzde 8,8 artışla oldukça pozitif bir görünüm sergiledi.

DAX endeksinin teknik görünümünde fiyatların 11 bin seviyesi üzerine yerleşmiş olması yükselişlerin devamı açısından pozitif. Bu eğilimin devamında ise 11.600 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Bu seviye ile beraber endeks orta vadeli görünümde önemli bir eşik noktasını arkada bırakabilir. Aksi senaryoda endekste oluşabilecek bir geri çekilmede ise 10.700 seviyesi ana destek noktası olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>