EURTRY 7,60 Eşiğini Aşmakta Zorlanıyor

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, korona virüs salgını nedeniyle daha önce yüzde 0,5 küçüleceğini tahmin ettiği G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 4 seviyesinde daralacağını öngördü. Diğer taraftan Fitch ayrıca, İtalya’nın kredi notunun “BBB” seviyesinden “BBB-” seviyesine düşürdü ve görünümünü “durağan” olarak güncelledi. Fransa’da, korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerin 11 Mayıs tarihi itibariyle kademeli olarak kaldırılması için Ulusal Meclis tarafından onay verildi. İtalya ise sıkı tedbirlerini bir miktar gevşettiğini ancak tam olarak esnetilmesi için gerekli koşulların olmadığı belirtti. Korona virüs salgını nedeniyle Avrupa’da işletmelerin kapatılması ile iş aktivitelerinde yaşanan düşüş ayrıca ekonomik güven endeksinde rekor düşüşe neden oldu. Tüketici güven endeksi Mart ayında 94,2 seviyesinde iken, 67,0 seviyesine geriledi. Bu veri en son 2009 yılındaki 65,5 seviyesine geri çekilen endeksin en büyük düşüşü olarak dikkat çekti. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, Türk Lirası varlıkları zayıf duruşunu sürdürmeye devam ediyor ancak EURTRY paritesinin 7,60 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlamakta zorlandığını görüyoruz. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, salgının yayılma hızının kontrol altına alınması, pik sürecinin dünya örneklerine göre çok ama çok daha düşük bir seviye ile atlatılmasının ekonomi açısından olumlu algılandığını belirtti. Albayrak ayrıca esnafın kepenkleri yeniden açması gibi gelişmelerin üretimin eski seyrine geri dönmesi açısından önem arz ettiğini belirtti. Hükümetin Dünya Bankası’nın teşvik paketi ile darboğazı bir miktar nefes alırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaklaşık 2 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 6,9 kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde 3,4 milyar liralık borçlanmaya gittiğini açıkladı. 

EURTRY paritesinde yukarı yönlü korunmaya devam etmese de özellikle 7,60 seviyesi üzeri kapanışların bir miktar zayıf kaldığı görülmekte. Paritenin bu seviye üzerine yerleşmesi ile alım potansiyeline 7,75 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Aksi senaryoda yukarı yönlü trend içerisinde yer alan paritede 7,50 desteği geçilmedikçe aşağı yönlü bir hareketin oluşması pek mümkün gözükmüyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>