BİST100 Endeksi Sağlık Sektörünün Desteği İle 100 Bin Direncini Aştı

Haftayaya oldukça pozitif başlayan küresel endeksler korona virüs salgını kaynaklı almış oldukları tedbirleri gevşeten ülkelerden ve vaka sayılarında meydana gelen yataylaşmadan etkilendi. Diğer taraftan ABD’de açıklanan ilk çeyrek bilançoları bir miktar ılımlı bir seyir izlerken, dün S&P500 ve Dow Jones endeksleri günü kazançlı ancak Nasdaq endeksi bir miktar zayıf kapattı. ABD’de tüketici güven endeksinin Nisan ayında 1973 yılından beri en düşük seviyesine gerileyerek 86,9 seviyesine geri çekilmesi endekslerin performansını bir miktar sınırladıiğı söylenebilir. Avrupa ve Asya tarafında da kademeli olarak sınırlı bir pozitifliğin devam ettiği görülmekte. BİST100 endeksi ise diğer endekslerin pozitif görüntüsü içerisinde günü yüzde 0,55 düşüşle 100.707 seviyesi çevresinde kapadı. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, 7,00 seviyesine yönelik ataklarında bir miktar zayıf bu seviyeyi kalıcı olarak aşması endeks yükselişlerinde de bir miktar baskılayıcı unsur olarak yer alacaktır. Petrol fiyatlarında ise hafif toparlanma hareketi meydana gelmiş olsa da senaryonun aynı olması endeksteki yükselişi destekleyecek ivmede bir alım potansiyeli yaratmadığı söylenebilir. Endeks içerisinde sektörel dağılıma bakacak olursak, sağlık sektöründe yaşanan kayda değer artış dikkat çekerken, bilgi teknolojisi sektörünün günü oldukça zayıf bölgede tamamladığı görülmekte. 

Bugün gerçekleşecek olan Fed toplantısından çıkacak olan faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları piyasaların kritik bir noktasında yer alıyor.  

Genel hatlarıyla piyasalardaki risk iştahı yüksek ancak BİST100 endeksinin 100 bin seviyesinde bir miktar zorlanma yaşaması beklentiler içerisinde yer alıyordu. Psikolojik bir geçiş noktası olan 100,00 noktasının kalıcı olarak aşılması ile endeksin alım potansiyelini arttırması beklenebilir. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 102.500 seviyesi ana direnç noktası olarak ön plana çıkarken, 100.000  seviyesi altında yapılacak olan kapanışları ise 99.300 destek seviyesi çerçevesince takip ediyoruz. Aşağı yönlü potansiyelin bir miktar ısrarcı olmasına bağlı olarak ise 98.950 desteğine bir sonraki hareket alanı olarak dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>