Ons Altın’da Kritik 1700 Eşiği Önemli

Korona virüs salgını vaka sayısının dünya genelinde azalış göstermesiyle küresel borsalar yeni haftaya oldukça pozitif başladı. Merkez bankalarının parasal genişleme programını arttırmaları ve hükümetin korona virüs salgını ile ilgili olarak teşvik paketlerini arttırması sonrasında piyasalardaki risk iştahı artış gösterdi. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump petrol şirketlerini destekleyecek teşvik paketini duyurması sonrasında endeksler üzerindeki pozitif ivmelenme artış gösterdi. Bu gelişmenin akabinde geçtiğimiz hafta 1730 seviyesine yönelik yukarı yönlü atak içerisinde yer alan değerli metalin haftanın ilk işlem gününde 1700 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketi içerisine girdiği görülmekte. Ancak güvenli limanlara olan talebin ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,6 seviyesindeki zayıf seyrini koruması çerçevesinde güçlü kaldığı görülmekte. 

ABD tarafına bakacak olursak, geçtiğimiz hafta açıklanan imalat ve hizmet PMI rakamı beklentilerin oldukça altında gerçekleşirken, haftalık işsizlik maaşı başvurularında ise artış yaşanmaya devam ediyor. Michigan tüketici endeksi ise bir önceki aya oranla oranla daralma gösterirken, dayanıklı mal siparişleri verisinde meydana gelen zayıflık ile dolar endeksi kazançlı görüntüsüne bir miktar ara verdi. ABD tarafı son dönem açıklanan rakamlara göre 55 bin kişi ile korona virüs salgınında en çok can kaybı yaşayan ülkesi olurken, ABD Başkanı Trump’ın ekonomiyi açma yönündeki çalışmaları piyasalardaki endişeleri hafifletiyor. 

Haftanın ilk işlem gününde piyasalardaki veri akışının sakin olması nedeniyle fiyatlamalar sınırlı bir bant içerisinde ilerledi. Ancak bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı ile dolar varlıkları üzerindeki hareketliliğin arttığını görebiliriz. 

Ons Altın fiyatlarının teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1700 seviyesi üzerinde seyretmesi yukarı yönlü potansiyelin korunması açısından önemli. Bu eğilimin devamında ise kademeli olarak 1730 ve 1750 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Özellikle daha önce dönüşlerin geldiği 1750 direnç noktasının aşılması ile değerli metalin alım potansiyelini arttırması beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise bir sonraki geçiş noktası olarak 1790 seviyesini takip ediyoruz. Düşüş senaryosunda ise 1700 seviyesi altı kapanışlarda 1675 desteğine dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>