Dow Jones 50 Günlük Hareketli Ortalamasını Aştı

Küresel piyasalar yeni haftaya oldukça alıcılı bir görüntü ile başlarken, petrol üzerindeki belirgin baskının devam etmesinin endekslerin yükselişlerini bir miktar baskıladığı söylenebilir. Ancak korona virüs salgını konusunda kötümser senaryonun geride bırakıldığına inanılmasının piyasalardaki pozitif görüntünün korunmasına yol açıyor. ABD’nin bazı eyaletlerinde tedbirlerin gevşetebileceğinin açıklanması ile beraber günü alıcılı bir seyir ile tamamlayan ABD endekslerinin akabinde Dow Jones endeksi yüzde 1,5 artışla 24.128 seviyesinde günü tamamladı. Yarın gerçekleşecek olan toplantısı öncesinde Fed’in yeni tip koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu belediyelere yönelik likidite imkanının genişletmesinin de endekslerdeki alıcılı seyri desteklediği görülmekte.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, korona virüs salgınında Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarının tedirginliği arttırdığını belirterek, salgının şuan için bitme noktasından oldukça uzak olduğunu vurguladı. Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett ise ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte 2008 yılı Büyük Bunalım’dan bu yana görülen en büyük daralmayı yaşayacağını belirtti.  Ekonomideki toparlanmanın üçüncü çeyreği bulacağını belirten Hassett’in açıklamaları sonrasında endekslerin yükselişlerinin bir miktar ivme kaybetmesi beklenebilir. 

Dow Jones endeksi içerisinde yer alan 30 hissenin 6’sında aşağı yönlü eğilim hakimdi. WalMart hisseleri yüzde 0,88, Johnson & Johnson yüzde 0,37 ve Procter & Gamble yüzde 1,12 oranında gerileme kaydetti. Disney hisselerinde ise yüzde 4,81, JP Morgan yüzde 4,31 ve 3M hisselerinde ise yüzde 4,52 oranında değer kazanımı elde etti. 

Yarın gerçekleşecek olan FOMC toplantısının seyrine bağlı olarak endekslerdeki görüntü bir miktar yön değiştirebilir. Buna karşın önemli bir eşik noktası olan 24 bin seviyesini aşan Dow Jones endeksinin 25.000 direncini aşması ile yukarı yönlü eğilimine hız kazandırması beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri kapanışlar endeksin 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.261 ve 200 günlük hareketli ortalama eşiği 26.585 dirençlerine yönelik ataklarını beraberinde getirebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>