Dolar/TL Kritik 7,00 Sınırını Aşamadı

Korona virüs salgınında yeni vaka sayısındaki artışın yataylaşması ve ülkelerin sınırlamaları yavaş yavaş gevşetmeye başlayacaklarını duyurmaları piyasalarda risk iştahını arttırdı. Ayrıca petrol fiyatlarınında yaşanan  toparlanmanın da küresel risk iştahı üzerinde oluşturduğu baskının bir miktar azaldığını söyleyebiliriz. Böylelikle gelişmekte olan ülke piyasalarında da bir miktar toparlanma eğilimi gördük. ABD tarafında açıklanan zayıf hizmet ve imalat PMI rakamı sonrasında ABD ekonomisine ilişkin oluşan endişelerin ABD işsizlik maaşı başvurularının da 5 haftalık periyotta 26 milyon kişiye ulaşması ile arttı. Böylece Dolar endeksinin de bu sabaha psikolojik 100,0 seviyesi altında başladığını görüyoruz. 

Yurtiçine baktığımızda, korona virüs bulaşan vaka sayısında meydana gelen ivme kaybı Türk Lirası tarafını rahatlatırken, Dünya Bankası, korona virüs salgını için Türkiye’ye sağlanacak olan önemli bir krediyi onayladığını açıkladı. 24 Nisan tarihinde onaylanan kredinin miktarının ise 100 milyon dolar olduğu açıklandı. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında toplamda  ekonomiyi destekleyici 200 milyar TL’lik bir önlem paketi aldıklarını belirtmişti. 

Bu hafta veri takvimi hareketli özellikle ABD tarafında Fed’in para politikası toplantısı takip edilecek. Ayrıca yurtiçinde TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı enflasyon raporu önem arz ediyor. Özellikle enflasyon tarafında kurda yaşanan ani yükselişin etkisi yukarı yönlü eğilimi tetiklerken, petrol fiyatlarının küresel görünümde yaşadığı düşüş şoku ile TCMB enflasyon beklentilerinde aşağı yönlü bir revizyona gidebilir. 

Bir süredir 6,95-7,00 seviyeleri aralığında fiyatlamalarını sürdüren kurun yeni haftaya bir miktar gevşeme hareketi ile başladığını görüyoruz. Dolar endeksinde oluşan hafif geri çekilme kurdaki yükselişlerin ivme kaybetmesine yol açarken, 7,06 önemli bir geçiş noktası olması açısından güncelliğini korumaya devam ediyor. Özellikle bu seviyenin aşılması ile Dolar/TL’de alımların hız kazanması beklenebilir. Ancak 6,95 seviyesinde dengelenen Dolar/TL fiyatlarında ana destek bölgesi 6,85-6,80 bandı olarak ön plana çıkıyor. Özellikle bu seviyelere dek geri çekilme hareketi oluşmadıkça kurun yukarı yönlü eğiliminde daha ısrarcı bir tavır takınması beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>