GBPUSD Paritesi Seviyesi 1,25 Seviyesi Üzeri Kapanışlarında Başarılı Olamıyor

İngiltere’de perakende satışlar Mart ayında yüzde 5,1 daralma ile şimdiye kadarki en büyük düşüşü yaşarken, bu veri sonrasında Sterlin varlıkları üzerindeki tansiyon arttı. İngiltere’de İmalat PMI rakamı ise 32,9 ile kayda değer düşüşe işaret ederken, Hizmet PMI rakamı 11,7 ile dip seviyeye geriledi. İngiltere’de korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 738 kişiye ulaştı. Korona virüs salgınının ekonomiler üzerinde etkisi daha çok hissedilmeye devam ederken, ingiltere’de Sağlık Bakanı tecrit önlemlerinin değiştirilmesi için çok erken olduğunu dile getirdi. İngiltere’de hala pik seviyesinin görülmediğine işaret edilirken, Sterlin varlıklarının değer kazanma hareketinde bir miktar başarısız kaldığı görülüyor. G10 para birimlerinin geneli Dolar baskısı ile karşı karşıya kalırken, Sterlin varlıklarının diğer ülke para birimlerine oranla negatif ayrışmasını arttırdığı görülüyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, imalat ve hizmet PMI aktivitelerinde daralma meydana gelse de Dolar’ın küresel ölçekte değer kazançlarını arttırdığı görülüyor. Diğer taraftan hükümetin teşvik üzerine açıkladığı teşviklere yeni bir yasa tasarısı daha eklendi. Bu yeni tasarı küçük işletmeler ve hastaneler ile test sürecine ekstra finansman kanalları için Maaş Koruma Programı’na eklenen 484 milyar dolarlık ekonomik paketi olarak ön plana çıktı. Diğer taraftan Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yönetimin mevcut fiyatlama nedeniyle petrol ve gaz şirketlerine destek olmak için özelleştirilmiş kredi imkânı oluşturmayı değerlendirdiğini belirtti. Bu gelişmelerin akabinde GBPUSD paritesinin yeni günde 1,23 seviyesi üzerindeki sınırlı seyrini korumaya devam ettiği görülmekte.

GBPUSD paritesinin teknik görünümünde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,2488 eşiği aşılmadan yükseliş potansiyelinin sınırlı kalması beklenebilir. Bu seviyeden oluşan dönüşle aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasını ise 1,2110 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Aksi senaryoda fibonacci düzeltme seviyelerinin de işaret ettiği 1,2545 direncinin aşılması ile paritede alım potansiyeli 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,2650 direncine dek sürebilir. Böylece paritede bir süredir oluşan aşağı yönlü trend eğilimi kalıcı yön değişimine uğrayabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>