EURUSD Paritesi Kritik Eşiğini Geçti

ABD’de açıklanan zayıf İmalat ve Hizmet PMI rakamı sonrasında ekonomiye dair artan tedirginlik bir de haftalık işsizlik maaşı başvurularının 4,4 milyon kişiye ulaşması ile derinleşti. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de oluşan nakit tutma ihtiyacı ile Dolar varlıkları üzerindeki değer kazanımı değişmedi. Dolar endeksinin 100,7 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleştirmesi ile paritede 1,0780 desteğinin zorlandığını görüyoruz. ABD’de korona virüs salgını ile beraber toplam işsiz sayısı 26,5 seviyesine ulaşırken, ABD’de imalat PMI rakamı son 11 senenin en düşük seviyesinde gerçekleşti. 

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Lagarde, Avrupa Birliği (AB) liderlerini ekonomide yüzde 15 gibi ciddi bir daralma olacağı konusunda uyardı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch ise Almanya’da çok negatif bir görünüm beklemediğini açıklarken, Euro Bölgesi ekonominin yüzde 7,0 gibi bir oranda daralacağını öngördü. Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin bir miktar gevşetilmesi ile birlikte Euro Bölgesi’ne ilişkin olumlu algı artsa da bunun Euro para birimi üzerindeki olumlu etkisini hissedemedik. Özellikle Euro Bölgesi ZEW endeksi ise Nisan ayında beklentilerin aksine artıda bölgede açıklanarak bir miktar şaşkınlığa neden oldu. Özellikle dün Euro Bölgesi ve Almanya’da koordineli olarak gerek hizmet gerekse imalat PMI tarafı beklentilerin çok altında açıklandı. Korona virüs salgını kapsamında alınan önlemlerin artık ekonomik aktivitelerde etkisi gözle görülür bir şekilde hissedilmeye başlandı. 

Bugün parite açısından önem arz edecek veriler arasında ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Almanya’da ifo güven endeksi verisi bulunuyor. 

EURUSD paritesinin teknik görünümüne değinecek olursak, bir süredir önemle takip ettiğimiz 1,0780 seviyesinin geçilmesi ile düşüşlerin 1,0750 desteği ile artarak devam etmesi beklenebilir. Bu seviye altıında ise paritenin kısa vadeli dip noktası olan 1,0645 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. Ancak 1,0750 seviyesinden gelecek olan bir dönüşte ise paritedeki toparlanmaları 1,0875 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>