GBPTRY’de Yükseliş Eğilimi Korunuyor

Hafta genelinde bir miktar zayıf bir seyir içerisinde yer alan Sterlin varlıkları nedeniyle paritede yükselişler sınırlı bir bant içerisinde ilerlese de TCMB’den gelen faiz indirim kararı sonrasında GBPTRY’nin yükseliş eğilimine hız kazandırdığı görülüyor. İngiltere’de Mart ayı enflasyonu aylık bazda değişmezken, yıllık görünümde yüzde 1,5 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti. Korona virüs salgını nedeniyle almış olduğu kısıtlama önlemlerini koruyan İngiltere’de dün Dışişleri Bakanı salgında pik seviyeye oldukça yaklaşıldığını ve Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası sorumluluğunun önemli olduğuna dikkat çekerek reforma ihtiyacı olduğunu belirtti. Ayrıca ülke genelinde korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin kişi aşarken, İngiltere’de muhalefet salgınla mücadelede hükümetin yavaş kaldığını iddia etti. Bu gibi gelişmeler Sterlin tarafını baskılamaya devam ederken, Dolar’ın küresel çapta değer kazançlarını sürdürmesinin gelişmiş ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği görülüyor. Ancak Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki negatif ayrışımı paritede yükseliş potansiyelinin korunmasına yol açıyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, dün TCMB para politikası toplantısında 2019 yılı Temmuz ayından bu yana 8. kez faiz indirim kararına gitti. TCMB 100 baz puanla politika faizinde beklentilerin üzerinde bir indirime giderken, politika faizi yüzde 9,75 seviyesinden yüzde 8,75 seviyesine çekilmiş oldu.  Yapılan açıklamaların seyrinde ise enflasyon görünümündeki aşağı yönlü riskler ile korona virüs salgınının iktisadi faaliyetler üzerinde oluşturduğu zorluklara işaret edildi. Ayrıca salgın nedeniyle dış ticaret, turizm ve iç talep etkilerine bağlı olarak Mart ortalarından itibaren iktisadi faaliyetlerin zayıflamaya başladığı belirtildi.  Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirası üzerinde oluşan değer kaybı dikkat çekici boyuta ulaşırken, GBPTRY’de 8,55 seviyesinden gelen dönüşle 8,62 seviyesine yönelik atak oluştu. 

Korona virüs salgını ile ilgili olarak ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelenin büyük bir özveri ile devam ettiğine dikkat çekerken, hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 376 kişiye ulaştığı belirtildi. 

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 8,75 seviyesi üzerine tırmanmasına bağlı olarak paritede alım potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Özellikle bu seviyenin aşılması büyük resimde önemli bir çanak görünümünün tamamlanmasına yol açması açısından önem arz ediyor. Ancak Sterlin’deki yükseliş ivmesinin hız kaybetmesine bağlı oluşabilecek geri çekilmeleri ise 8,4250 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>