DAX Endeksi Kritik 10 Bin Direnci Üzerinde Kalıcı Olabilecek Mi ?

Küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında yaşanan ani satış baskısı geri çekilme hareketine neden olurken, ABD Başkanı Trump’ın petrol şirketlerini desteklemek amaçlı fon sağlayacağını duyurması sonrasında petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma hareketi gerçekleşti. Ayrıca ABD’de hükümetin korona virüs salgını nedeniyle tehdit altına giren ekonomiyi destekleyici teşvik paketlerini sunması piyasalardaki risk iştahının toparlanmasına yol açıyor. Böylece endekslerin geneli bir miktar toparlanırken, Avrupa endekslerinde de yüzde 1 civarında yükseliş hareketi meydana geldi. Böylece DAX endeksi de günü yüzde 1,6 artışla 10.415 seviyesi üzerinde tamamladı. 

Euro Bölgesi ZEW endeksi Nisan ayında 25,2 ile pozitif bölgede gerçekleşirken, Almanya ZEW Endeksi 28,2 ile bir önceki aya oldukça pozitif yönde ivmelenme kaydetti. Almanya’da korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin kişiyi geçerken, bugün salgın ile ilgili olarak ilk korona virüs aşısının klinik testine onay verdi. Alman hükümeti korona virüs salgını kapsamında teşvik paketlerini arttırırken, bugün 4,5 Milyar Euro değerlerinde vergi paketi yardımı yapmayı istediğini açıkladı. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi ekonomisinin büyümesinin yüzde 7 oranında daralmasını beklediğini bildirdi. Korona virüs salgını nedeniyle ekonomiler üzerinde oluşan zayıflığın Almanya ekonomisine ilişkin resesyon endişelerini de tekrardan tetiklediği görülmekte. Bu gibi gelişmelerin Euro üzerinde yarattığı tansiyon artarken, DAX endeksi üzerinde de oluşan toparlanma hareketini bir miktar sınırlaması beklenebilir. 

DAX’ın sektörel değerlendirmesini yapacak olursak, gıda sektörü, teknoloji sektörü ve İnşaat sektöründe meydana gelena artışlar endeks performansını yukarı yönlü tetiklerken, endeks içerisinde en iyi performans gösteren şirketler arasında Infineon Technologies AG yüzde 6,06 artışla ilk sırada yer aldı. 

DAX endeksinin teknik görüntüsüne bakacak olursak, 10.000 seviyesi üzeri fiyatlamaların endekste yukarı yönlü hareketleri desteklemesi beklenebilir. Ancak özellikle endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 10.800 direnç seviyesini aşması ile alımların 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 11.500 direnci ile artması beklenebilir. Ancak olası bir aşağı yönlü baskıda ise 10.000 desteği öncelikli olarak güncelliğini korumaya devam etmekte. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>