TCMB Sonrasında EURTRY Paritesi Yükselişte

2019 yılı Temmuz ayında faiz indirim döngüsün girene TCMB bugün gerçekleştirdiği para politikası toplantısında 100 baz puan ile 8. kez faiz indirimine gitmiş oldu. Piyasa beklentileri 50 baz puan seviyesinde şekillenirken, TCMB politika faizini yüzde 9,75 seviyesinden yüzde 8,75 seviyesine düşürdü. Bu gelişme sonrasında Türk Lirası üzerinde artan tansiyonla EURTRY paritesinde 7,6150 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. TCMB’nin karar metninde Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyetlerin korona virüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığına dikkat çekildi. Önceki karar metninden farklı olarak daha net bir ifade ile talep daralmasına bağlı olarak enflasyonda aşağı yönlü baskının arttığını vurgulayan TCMB, Merkez Bankaları ile kurulacak olan swap hattı süreci ilgili olarak da herhangi bir açıklamada bulunmadı.  

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak, korona virüs salgını kapsamında birçok ülke tedbir önlemlerini yavaş yavaş esnetirken, İtalya’nın yeni bir kredi paketi için Avrupa Birliği ülkeleri ile görüşme halinde olduğu belirtildi. Euro Bölgesi açısından önem arz eden tüketici güven endeksi verisi ZEW endeksi ise Nisan ayında beklentilerin aksine artış gösterdi.  

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Olli Rehn, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomiyi desteklemek için işbirliği içerisinde olması ve gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti. Almanya Ekonomi Uzmanları Konseyi, Almanya ekonomisinin yüzde 5,5 oranında daralacağına ilişkin öngörüsünü paylaşırken, konsey bu tahminin iyimser olduğuna dikkat çekti.  

EURTRY paritesinin teknik görünümüne dğinecek olursak, TCMB kararı sonrasında 7,5830 seviyesi üzerine tırmanan paritede yükselişlerin bir sonraki geçiş noktası olarak takip edilen 7,75 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzerinde EURTRY paritesinin daha önceki rekor seviyesi olan 8,00 direncine yönelik atakları yoğunlaşabilir. Paritedeki ani yükselişlerin bir kar realizasyonuna yol açması ihtimalinde ise düşüşleri 7,50 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>