TCMB FAİZ KARARI RAPORU

TCMB açıkladığı faiz kararında repo faizini beklentilerin üzerinde 100 baz puan indirerek faizleri % 8.75’e düşürdü. Gecelik borç alma faizini % 9.25’ten % 8.25’e indirirken, gecelik borç verme faizini %11.25’ten % 10.25’e çekti. Geç likidite faizini de banka 100 baz puanlık indirimle % 12.75’ten % 11.75’e düşürdü.

TCMB yayınladığı raporda koranavirüs salgınana bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflamanın dış talebi yavaşlattığını, ihracatın büyümeye katkısının gerilediğini buna karşılık gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar attığını ifade etti. TCMB piyasa beklentilerine katılmayarak cari açıkta görülen iyileşmenin alınan tedbirlerinde etkisiyle ılımlı bir şekilde süreceğini düşünmekte. Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyetlerin, koronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığını ve salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamının sağlanabilmesi için 100 baz puanlık bir indirime gidildiğini açıkladı.

TCMB, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyrettğini, küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşün devamının enflasyonu aşağı yönlü etkilediğini savunmakta. Ayrıca banka üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet artışları takip edilmekle birlikte toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin arttığının tahmin edildiğini söyledi. Ancak bankanın enflasyon konusunda yanıldığını ve kurun birikimli etkilerini ve reel faizlerin gerilemesiyle sermaye çıkışlarını göz ardı ettiğini ettiğini düşünmekteyiz.

Merkez Bankası ayrıca parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde para politikasının ayarlanacağını belirtmekte.

USD TRY

Teknik olarak USD/TRY paritesine baktığımızda Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası kurdaki yükselişlerin devamını bekliyoruz.
Kısa vadeli hareketlerde yukarıda önce kanal tepesi olan 7.1000 ve arkasından tarihi zirve seviyesi olan 7.2000 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Aşağıda ise 6.9545 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8770 ve arkasından kanal dibi olan 6.82’ye doğru satışlar yaşanabilir.

EUR TRY

Teknik olarak EUR/TRY paritesine baktığımızda benzer bir yapının karşımıza çıktığını ve faiz indirimi sonrası kurdaki yükselişlerin devamını bekliyoruz.
Kurda 7.4500 seviyesinin kırılması halinde önce 7.3565 ve arkasından 7.1870 desteğine kadar düşüşler görülebilir. Yukarıda ise 7.6100 seviyesinin üzerinde önce 7.7600 ve arkasından tarihi zirve seviyesi olan 8.0800 direncine doğru yükseliş yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>