Piyasalarda Bugün Günlerden TCMB

Petrol fiyatlarında yaşanan ani şokun etkisiyle endeksler satıcılı görünümünü arttırırken, S&P 500 endeksi yüzde 3,07, Nasdaq endeksi yüzde 3,48 oranında değer kaybına uğrarken, Dow Jones endeksinde düşüşler yüzde 2,67 seviyesine ulaştı. Petrol piyasasına ilişkin azalan talep koşullarına karşın üretimde gidilen kısıtlama miktarının yeterli olmayışı ve petrole ilişkin depolama maliyetlerinin artmasıyla emtiadaki geri çekilme potansiyeli sürmeye devam ediyor. Bu gelişmelerin akabinde BİST100 endeksinin ise yüzde 1,34 oranında değer kaybederek günü 97.619 seviyesinden günü kapadığını görüyoruz. Asya piyasaları hala satıcılı seyrini korumaya devam ederken, ABD endeks vadelileri ise bu sabah bir miktar toparlanma çabası içerisinde yer alıyor. Bu nedenle BİST100 endeksinin de güne yükseliş isteği ile başladığını görebiliriz. 

Dünya genelinde korona virüs salgını vakalarında yaşanan artış hızının bir miktar ivme kaybetmesi ve aşı denemelerinin arttırılmasının piyasalara umut aşılamasından dolayı piyasalardaki olumlu algının arttırdığını söyleyebiliriz. Bu kapsamda ABD Senatosu, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında küçük işletmeler ve sağlık merkezlerine destek amacıyla 484 milyar dolarlık ek bütçe tasarısını kabul ettiğini açıkladı. Ancak korona virüs nedeniyle ekonomilerden oluşan kırılgın gün be gün belirginleşmesi piyasalardaki risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. 

Yurt içi piyasalarda bugün gözler TCMB’nin para politikası toplantısında alacağı faiz kararına odaklandı. TCMB’nin faiz indirimine gideceğine yönelik beklentiler oluşurken, indirime yönelik medyan beklentilerin 50 baz puan çerçevesinde oluştuğu görülmekte. 

BİST100 endeksine teknik açıdan bakacak olursak, aşağıda 97.000 ve 96.400 seviyeleri kısa vadede önemli destek noktaları olarak ön plana çıkıyor.  Özellikle Dolar/TL tarafında oluşan 7,00 seviyesine yönelik atakların da endeks yükselişleri açısından tehdit oluşturduğu söylenebilir. Diğer taraftan TCMB’den beklentiler dahilinde gelebilecek olan faiz indirim kararı ve sözlü açıklamalara bağlı olarak endeksin 92.000 seviyesi ana destek noktası olarak ön plana çıkıyor. Aksi senaryoda ise endeksin 96.400 seviyesi üzerinde kalması durumunda alım potansiyelini koruması beklenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>