Petrol Fiyatları, Ons Altın’ı Toparladı

Yeni haftaya risk iştahı zayıf başlayan piyasalarda endekslerde satıcılı görünüm artış gösterirken, Altın fiyatları 1690 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdürdü. ABD vadelilerinin de bu sabah aşağı yönlü eğilimine hız kazandırması ile piyasalardaki güvenli liman talebi korunmaya devam ediyor. Özellikle dolar endeksinin psikolojik 100,0 seviyesi üzerine tırmanmış olması değerli metalin yukarı yönlü gitme isteğini bir miktar baskılarken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 0,6 seviyesindeki sınırlı ivmelenmesini sürdürdüğü görülüyor.

Dün piyasaların dikkatini çeken bir diğer gelişme ise ham petrol fiyatlarının sıfırın altını görmesi ile gerçekleşti. Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik aktivitelerde yaşanan düşüş petrol talebini zayıflatırken, buna karşın devam eden üretimlerin yarattığı depolama sorunlarının arttırdığı maliyet ile kapanan pozisyonların ham petroldeki bu düşüşün ana kaynağı olduğu söylenebilir. Bu hareketin akabinde piyasalarda oluşan tedirginlik Ons Altın’ın tekrardan 1700 seviyesine yönelik atak içerisine girmesine yol açtı. Bu gelişmenin akabinde ABD Başkanı Donald Trump, ülkede ham petrol fiyatlarının sıfır doların altını görmesini “kısa vadeli” olarak değerlendirirken, 75 milyon varil civarında ham petrol alacaklarını açıkladı.  Ayrıca korona virüs salgını kapsamında Trump yönetimi ve Demokratlar arasında 500 milyar dolarlık yardım paketi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. 

Dünya genelinde devam eden korona virüs salgını endişesi vaka ve ölüm sayılarında yaşanan kısmi azalma ile bir miktar zayıflarken, bazı büyük şirketlerin ara verdiği üretime tekrardan başlaması piyasalardaki risk iştahının toparlanmasına yardımcı olabilir. Piyasalardaki veri akışının da kısmen sakin olması fiyatlamaların sınırlı bir bant içerisinde hareket etmesine yol açıyor.

Ons Altın’ın gün içi fiyatlamasına bakacak olursak, 1675 seviyesinden yukarı yönlü dönüş gerçekleştiren değerli metalin bu seviye üzerindeki seyrini koruması emtiadaki alım potansiyelinin devam etmesine yol açabilir. Ancak bu kapsamda değerli metalin 1700 direnci üzerini test etmemesi durumunda yükseliş potansiyelinin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Özellikle 1700 bandının aşılması ile Ons Altın’ın daha önceki önemli yükseliş seviyesi olan 1747 seviyesi ilk direnç noktamız olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>