Küresel Endeksler WTI ile Yönünü Aşağı Çevirdi

Dün akşam piyasalarda ham petrol fiyatlarında yaşanan ani şokun etkisi ile piyasalarda risk iştahı oldukça zayıfladı. Mayıs vadeli ham petrol kontratında depolama zorlukları nedeniyle fiziki teslimattan kaçınılması emtiada eksi seviyeleri gündeme getirdi. Bu gelişmenin akabinde yeni haftaya bir miktar zayıf başlayan endekslerin gün sonu kapanışına doğru satışlarını derinleştirdiği görüldü. Böylece ABD’de Dow Jones endeksi yüzde 2,4 kayıpla en çok değer kaybeden endeks olarak negatif ayrıştı. Petrol fiyatları ile beraber piyasalarda oluşan panik havası ABD Başkanı Trump’ın durumu kısa süreli olarak değerlendirmesi ile hafifledi. Ayrıca Trump, 75 milyon varil ham petrol alacaklarını açıklaması sonrasında ham petrol fiyatlarında toparlanma hareketi hız kazandı. 

ABD’de Trump yönetimi ve Demokratlar arasında 500 milyar dolarlık yardım paketi konusunda anlaşmaya yaklaşılması risk iştahı açısından olumlu bir gelişme iken, Trump’ın ABD’ye göçmen alımını geçici olarak askıya aldığını açıklaması sonrasında bu sabah ABD endeks vadelilerinde de satıcılı bir görüntünün yoğunlaştığı görülüyor. 

Dow Jones’un içeriğine bakacak olursak, günü yüzde 6,8 gibi ciddi bir oranda değer kaybı ile sonlandıran Boeing hisselerinde, General Electric’e ait bir iştirakin 69 adet 737 MAX siparişini iptal etmesi düşüş hareketine hız kazandırdı. Korona virüs salgını nedeniyle jetliner talebindeki ciddi düşüşün ardından bu gelişme Boeing’e bir darbe daha indirdi. Böylece hissede oluşan değer kaybı Dow Jones endeksi üzerinde de aşağı yönlü performansı tetiklerken, endeks içerisinde en iyi performans gösteren şirket yüzde 0,2 artışla International Business Machines oldu. Diğer değer kazananlar arasında ise yüzde 0,1 artışla Cisco Systems Inc. yer aldı. Johnson & Johnson hisseleri ise yüzde 0,2 düşüşle 151,67 seviyesinden günü tamamladı. 

Sektörel bazda bakacak olursak ise, Dow Jones endeksi içerisinde tüm sektörler ekside yer alırken, temel maddeler sektörü yüzde 5,7, enerji sektörü yüzde 4,3 ve sanayi sektörü yüzde 3,3’lük bir oranda değer kaybı elde etti. Dow Jones endeksinin teknik görünümünde ise yeni haftaya 23.500 seviyesi altı kapanışla başlaması endeksteki düşüş potansiyelinin artmasına yol açabilir. Bu eğilimin devamında ise 22.700 ve 22.000 desteklerini kademeli olarak takip ediyoruz. Ancak bilanço sezonunda olan ABD’de endekslerin bir miktar toparlanma gerçekleştirme ihtimalinde ise yükselişlerin 25.000 direnci üzeri kapanışlarla yoğunlaşması beklenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>