Sabah Bülteni | 20.04.2020

Altın Bu Haftaya Satış Baskısıyla Başladı

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde BİST100 endeksi küresel borsalara paralel yükselirken kurlarda büyük dalgalanmalar yaşandı. BDDK bankaların daha çok kredi verebilmesi için önlemler açıkladı. TCMB Başkanı yaptığı açıklamalarda ‘’Merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IMF ile hiçbir şekilde anlaşılmayacağını söylemesinin ardından ülkeye yeni kaynak girişi için swap anlaşmasının yakın zamanda yapılması planlanıyor. Uysal, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarıyla bu görüşmelerin sürdüğünü ve sonuçlarının olumlu olduğunu söyledi. Haftasonu diğer bir önemli gelişme ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesiydi. Görüşmede iki lider, NATO müttefikliğinin gerektirdiği dayanışma ruhunun gereği olarak, korona virüs salgınının kamu sağlığı ve ekonomilerimize oluşturduğu tehdide karşı yakın işbirliklerini sürdürme noktasında anlaştılar. 

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Özellikle kurda yukarı yönlü artan baskı sonrası swap tarafından gelebilecek bir ikili anlaşma kuru tekrar aşağı yönlü baskı altına alabilir. Özellikle kurda bu taraftan gelebilecek haber akışları önemli olacaktır.

ABD: Cuma günü ABD’de veri akışı sakindi. Dolar endeksinde Cuma günü geri çekilme yaşanırken bu sabah tekrardan yukarı yönlü hareketlerin hız kazandığını izliyoruz. ABD’de Kongre üyelerinin korona virüs nedeniyle işleri zarar gören küçük işletmelere ek kaynak sağması konusunda uzlaşmaya çok yakın olduğu belirtildi. Pazar günü düzenlenen telekonferansta ise birçok vali Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, test sayısı kayda değer ölçüde artırılmadığı sürece Trump’ın önerdiği kısıtlamaları kaldırma planlarını hayata geçirmenin olanaksız olduğunu söyledi. Trump ise yaptığı açıklamalarda salgının artışının bittiğini düşünüyorum derken  aldıkları önlemlerin belki de milyonlarca hayatı kurtardığını yakın zamana kadar virüs nedeniyle 100 ila 240 bin kişinin ölmesi beklendiğini ancak artık 100 binin altında ölüm olacağını düşündüklerini ve 60 ila 65 bin arasında ölümün yaşanacağı bir döneme doğru gittiklerini ifade etti. 

Bugün ABD’de veri akışı sakin. Dolar endeksindeki güçlenmenin devamını bekliyoruz.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyonda TÜFE %  0.7, çekirdek TÜFE % 1.0 ile beklentiler dahilinde açıklandı. Financial Times’ın haberine göre, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri bankaların bilançolarındaki sorunlu  borçlanma kağıtlarını alacak bir Euro Bölgesi kötü bankası oluşturulması için üst seviyede görüşmeler yaptılar. Ancak Komisyon üyelerinin, AB’nin bankalara devlet yardımı kurallarında muafiyet gerektiren böyle bir düzenleme  yapması için isteksiz oldukları vurgulandı. İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Avrupa Birliği’ne koronavirüs krizi ile başa çıkmada AB’nin dayanışma içinde olduğunun gösterilmesi için ortak borçlanma kağıdı ihraç edilmesi gerektiğini bildirdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde cari denge, ticaret dengesi, Almanya’dan ÜFE ve Bundesbank aylık raporunu açıklayacak. 

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de veri akışı sakindi. Sterlinde yükseliş görülürken bu yükselişlerin bu sabah geri alındığını izliyoruz.  Times gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs için tecrit, karantina tedbirlerinin gevşetilmesine karşı çıktı ve kabine üyesi bakanlara bu konuda çok ihtiyatlı olmalarını söyledi.

Bugün İngiltere’de veri akışı sakin. 1.2515 seviyesinin altında kaldığımız sürece Gbp/Usd’de satış baskısının devamını bekliyoruz. 

PETROL: Petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam ediyor. Bugün kontrat vadelerinin dolmasıyla petrolde sert hareketler yaşanabilir. Dünyada ham petrol depolama kapasitesinin dolmasıyla birlikte depoların 21 yılın en düşüğüne inmesi petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskıyı artıran diğer bir faktör olarak gözükmekte. Suudi Arabistan ve Rusya ise düşen petrol fiyatlarına karşın daha çok üretim kesintisi konusunda anlaşma sağalayabileceklerini bildirirken petrol fiyatlarının buna tepki vermediği görüldü. 

 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.9560 seviyesinin kırılması halinde önce 6.9760 ve arkasından 7.0000 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.8875 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8570 ve arkasından 6.8285 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.0840’ın kırılması halinde önce 1.0817 ve arkasından 1.0772 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.0880 seviyesinin kırılması halinde önce 1.0900 ve arkasından 1.0943 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1683 direncinin kırılması halinde önce 1689 ve arkasından 1701 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1674 desteğinin altında önce 1668 ve arkasından 1655 seviyesine kadar gerileme görülebilir. 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2444 desteğinin altında önce 1.2408 ve arkasından 1.2334 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2480 seviyesinin üzerinde 1.2515 ve arkasından 1.2551 direnci test edilebilir. 

DAX30

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 10.603 desteğinin altında önce 10.538 ve arkasından 10.430 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 10.761 seviyesinin üzerinde 10.830 ve arkasından 10.913 direnci test edilebilir. 

CRUDE OİL

Teknik olarak baktığımızda 23.65 desteğinin altında önce 23.17 ve arkasından 21.87 seviyesine kadar düşüşler görülebilir. Yukarıda ise 24.36 direncinin kırılması halinde önce 25.56 ve arkasından 26.46 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>