Gram Altın’da 375,00 Eşiği Korunuyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe doğru bir miktar değer kaybı içerisinde yer alan Ons Altın fiyatları Gram Altın tarafında da yükselişleri baskılarken, Dolar/TL’nin 6,90 seviyesi üzerindeki seyrini koruması Gram Altın fiyatlarındaki geri çekilmeyi sınırlıyor. Ancak korona virüs salgını kapsamında ABD’nin ekonomiye can kazandıracak olan tedbir önlemlerini yavaş yavaş esneteceğini açıklamasının da Dolar tarafında değer kazanımını tetiklediği görülmekte. 

Geçtiğimiz hafta Çin ekonomisinin beklentinin üzerinde daralma göstermesi ile risk iştahında meydana gelen zayıflama değerli metal alımlarına hız kazandırmıştı. Ayrıca IMF gibi birçok önemli kurumun küresel büyüme görünümünde aşağı yönlü revizyona gitmesinin de piyasalardaki güvenli liman talebini pozitif yönde tetiklediği görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 0,6 oranında dengelendiğini görüyoruz. Dolar endeksinde meydana gelen güç kazanımı Ons Altın tarafını aşağı yönlü baskılarken, özellikle 1690 desteğinin altına gerileyen Ons Altın fiyatlarının yükselen trendini de kırmış olduğunu görüyoruz. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak ise 6,95 seviyesine yönelik ataklarında başarılı olamayan kurun yukarı yönlü trend yön eğilimini korumaya devam ettiği görülmekte. Özellikle bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesinde Türk Lirası üzerinde oluşan tansiyonun kurdaki yukarı yönlü gitme isteğini arttırdığı görülüyor. Piyasalarda TCMB’nin likidite kanalı konusunda anlaşma sağlayacağına yönelik beklenti Dolar/TL’deki yükselişleri bir miktar sınırlayabilir. Böylece Gram Altın tarafında da yükselişlerin kısmi oranda baskılandığı görebiliriz. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 375,00 seviyesi üzerindeki görünümünü koruyan Gram Altın fiyatlarında ana direnç noktası 388,00 seviyesi olmaya devam ediyor. Daha önce test edilmemiş zirve nokta olması açısından 388,00 direncinin aşılması ile Gram Altın fiyatlarındaki yükseliş ivmesi hız kazanabilir. Ancak bu seviyeden meydana gelebilecek kar realizasyonlarında ise 375,00 desteği altı oluşabilecek bir fiyatlamada 362,00 desteği öncelikli olarak göz önünde bulundurulabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>