GBPUSD Paritesinde Kritik 1,25 Seviyesine Dikkat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, korona virüs testi pozitif çıktıktan 10 gün sonra belirtiler devam ettiği için 5 Nisan akşamı hastaneye kaldırılmıştı ancak daha sonra taburcu edildiğinin açıklanması ile Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon azalmıştı. Bugün ise İngiltere’de korona virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 13 bin 729 kişiye yükselirken, salgın ile mücadele kapsamında karantina uygulamasının 3 hafta daha uzatılmasına karar verildiği açıklandı. Ancak Dolar baskısının artmasıyla tekrardan yönünü aşağı çeviren GBPUSD  paritesinde 1,25 seviyesi altı görünümün korunması düşüşlerin bir müddet devam etmesine yol açabilir.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise alınan önlemlerin virüsün yayılmasını yavaşlatmakta başarılı olduğunu ve bu tablonun sürdürülmeye devam edileceği açıklandı.  Korona virüs salgınının en büyük sorumlusunun Çin olduğunu belirten Raab, virüsün nasıl ortaya çıktığı ve çok daha önce durdurulma ihtimali olup olmadığına dair zor soruların Çin’e sorulması gerektiğini belirtti. 

ABD tarafına bakacak olursak, açıklanan makroekonomik verilerin başta sanayi üretimi ve perakende satışlar olmak üzere ciddi oranda zayıf bir seyir izlediği görülmekte. Böylece korona virüs salgınının ekonomiler üzerinde oluşturduğu tehdit piyasalardaki risk iştahını bozmaya devam ediyor. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu S&P’nin ise ABD’ye ilişkin büyüme görünümünü aşağı yönlü revize etmesinin dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldığı söylenebilir.  

Teknik görünümde yaklaşık iki haftalık periyotta gelişmiş ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrışan Sterlin varlıklarının GBPUSD paritesinde yukarı yönlü eğilimi arttırdığı görülmekte. Ancak haftanın son işlem gününde dolar endeksinin 100,0 direncine yönelik ataklarını sıklaştırması ile paritede bir süredir korunan 1,25 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi. Paritenin bu seviye altı fiyatlamalarında kalıcı olmasına bağlı olarak oluşabilecek geri çekilmede 1,23 ve 1,20 destek seviyelerini kademeli olarak takip ediyoruz. Ancak aksi senaryoda paritede tekrardan oluşabilecek bir toparlanma ihtimalinde ise ilk olarak 1,25 seviyesinin aşılması gerekiyor. Bu seviye üzerinde ise yükselişlerin desteklenebileceği 1,2750 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>