EURUSD Yukarı Yönlü Hareketlerinde Başarılı Olamadı

Haftanın son işlem gününde ABD Başkanı Trump’ın koronavirüs önlemlerini kademeli bir şekilde gevşetebileceklerini açıklaması sonrasında ABD’de endeksler günü pozitif bölgede tamamladı. ABD’de koronavirüs nedeniyle can kayıpları 4 bin gibi ciddi bir rakamın üzerini test ederken, Trump ekonominin tekrardan açılması için ısrarcı tavrını sürdürdüğü görülüyor. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de endeksler Dow Jones endeksi yüzde 0,14, S&P 500 endeksi yüzde 0,59 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,66 yükselişle gün sonu gerçekleştirdi. ABD’de açıklanana makroekonomik verilerin sanayi üretimi ve perakende satışlar başta olmak üzere korona virüs salgını etkisini göstererek ciddi manada gösterdiği düşüş sonrasında Dolar likiditesine yönelik endişeler tekrardan tetiklendi. Böylece dolar endeksinde oluşan değer kazanımı ile paritede 1,09 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi.

Diğer taraftan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P yeni tip korona virüs salgınının etkisiyle, daha önce yüzde 1,3 küçülmesi beklenen ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 5,3 oranında daralacağını öngördüğünü açıkladı. Bu gelişme sonrasında ABD ekonomisine ilişkin tedirginlik artış gösterirken, dolar endeksinin 100,0 seviyesine yönelik atakları sıklaştı. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvurularının da 5 milyon kişiyi aşmasının da ABD ekonomisine ilişkin tedirginlikleri tetiklediği söylenebilir. Bu gelişmenin akabinde bir süredir 1,09 seviyesi üzerinde seyreden paritede 1,0815 noktasına varan oranda bir gevşeme hareketi oluştu.

Euro Bölgesi’ne bakacak olursak, ülkelerin geneli koronavirüs salgını ile mücadelesini sürdürürken, Almanya önlemlerin bir miktar hafifletileceğini açıkladı. Almanya’nın bu açıklaması Euro tarafına yönelik tansiyonu zayıflatırken, Euro Bölgesi sanayi üretimi beklentilerin bir miktar altında zayıflama gösterdi. EURUSD paritesinde dolar baskısı ile oluşan geri çekilme hareketinin özellikle 1,08 seviyesi altını test etmesi durumuna bağlı olarak düşüşlerin kritik 1,07 desteğine dek sürdüğünü görebiliriz. Euro’nun Dolar’a karşı duruşunu bir miktar toparlaması ihtimalinde ise yükselişlerin 1,09 ve 1,10 dirençlerini aşması mümkün olmadıkça kısa vadeli oluşan alım potansiyelinin sınırlı kalması beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>