Gümüş 50 Günlük Üssel Hareketli Ortalamasını Aşmakta Zorlandı

Dün ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin seyri bir miktar zayıfken, endeksler günü satıcılı bölgede tamamladı. Bu sabaha baktığımızda da ABD vadelilerinin satıcılı bir görünüm içerisinde yer aldığı görülmekte. ABD’de Mart ayına ilişkin açıklanan makroekonomik veriler 2008 krizinden çok daha endişe verici bir rezim çiziyor. Böylece korona virüs salgınının dünya ekonomilerine olan olumsuz etkisi belirginleştikçe piyasalardaki güvenli liman talebi tetiklenmeye devam ediyor. Böylece Ons Altın başta olmak üzere Gümüş fiyatlarında da yükselişlerin oldukça hız kazandığını gördük. Ancak zayıf ABD verilerine rağmen Dolar endeksinin tekrardan 100,0 seviyesine yönelik atakları değerli metaller üzerinde bir miktar çözülme hareketi yarattı. 

Özellikle Fed’in ve diğer merkez bankalarının küresel ekonomilerdeki resesyona karşı parasal gevşeme programlarını arttırmasının değerli metal fiyatlarını yukarı taşıdığı söylenebilir. Fed’in faizleri sıfıra çekerek ekonomik politikalarına bir miktar ara vermesinin emtialar üzerinde bir süre daha pozitif fiyatlama hareketine yol açması beklenebilir. Diğer taraftan Fed’in artan dolar likiditesine yönelik endişeleri hafifletmesinin de değerli metalleri tekrardan güvenli liman statüsüne taşıdığı görülmekte. 

Dünya genelinde artan borçlanmanın ve korona virüs salgını etkisinin ne şekilde olacağına yönelik korunan belirsizliğin güvenli liman talebini güçlü kıldığı görülmekte. Bu hafta ABD’de açıklanmaya başlayan ilk çeyrek bilançolarındaki sınırlı zayıflığın Ons Altın’ı en son 2012 yılında test edilen seviyelere taşıdığı görüldü. Bu hareket aynı zamanda 15.000 seviyesi üzerine yerleşen Gümüş fiyatlarında da hissedildi.  

Gümüş fiyatlarının teknik görünümüne bakacak olursak, 15.800 direncine dek yükselen fiyatların bu seviyeden yaşadığı hafif geri çekilme ile 15.300 desteğini aşağı yönlü hafif zorladığı görülmekte. Böylelikle Gümüş fiyatların 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 15.650 seviyesi üzerinde de kalıcı sağlamakta zorlandığı görülüyor. Fiyatların özellikle 15.300 desteği altına taşınması durumunda emtiada 15.000 ve 14.000 destek bandı kademeli olarak takip edilebilir. Ancak 15.300 desteğinden gelecek bir geri dönüşte ise toparlanmaları 16.500 direnci çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>