GBPTRY’de Yukarı Yönlü Eğilim Sürüyor

İngiltere’de korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbir önlemleri artarak devam ederken, ülke genelinde küçük şirketlerin üçte ikisi personeli izne çıkardığını açıklarken, İngiltere’de korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 12 bin 868 kişiye ulaştı. Bugün İngiltere’de Mart ayı perakende satışlar yüzde 4,3 oranında daralma gösterirken, işletmelerin dörtte birinin geçici olarak faaliyetlerini durdurmasının etkisi yakından hissedildi.

İngiltere Sağlık Bakanı, korona virüs salgınında pik noktasına yaklaşıldığına dikkat çekerken, karantina konusunda bir değişiklik yapmak için oldukça erken olduğuna işaret etti. Özellikle Bakan, önlemlerin şuan gevşetilmesi durumunda virüs yayılımının tekrardan tırmanma ihtimalinin yüksek olduğuna değindi. IMF ise Brexit görüşmelerinin uzatılmasına ilişkin öneride bulundu. Korona virüs salgını krizine rağmen Avrupa Birliği ile İngiltere’de arasında müzakerelerin sürdürülüyor olması Sterlin tarafı üzerinde tansiyonu azaltıyor.

Küresel piyasalarda ise IMF’nin küresel ekonomilerdeki büyüme görünümünü aşağı yönlü revize etmesi sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerinde oluşan baskı unsuru ile GBPTRY paritesinde 8,75 seviyesine yönelik ataklar oluştu. IMF Başkanı ayrıca Türkiye ile görüşmelerin olduğu ancak somut bir gelişmenin olmadığını açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerindeki değer kaybı hız kazandı. Diğer taraftan BDDK’nın son swap hamlesinin akabinde Türkiye CDS’lerinde kayda değer oranda yükseliş gözlendi. Böylece Türk Lirası’nda meydana gelen değer kaybı ile GBPTRY paritesinde yükselişler hız kazandı. 

Yurtiçinde ise korona virüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısında pik seviyeye doğru yükselen bir trend dikkat çekerken, bu görüntünün Türk Lirası üzerinde değer kaybı yarattığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde yükselişlerine hız kazandıran paritede 8,75 seviyesi üzeri bir fiyatlamanın oluşması durumunda alımların 9,00 seviyesi ile hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzeri görünüm ise paritede daha önceki rekor seviye olarak nitelendirdiğimiz 9,23 direncine yönelik ataklarını destekleyebilir. Ancak ani yükselişlerin bir miktar soluklanmasına bağlı olarak ise aşağıda 8,50 desteğini öncelikli olarak izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>