EURTRY Paritesinde 7,50 Atakları Sürüyor

Dolar’ın bir süredir değer kazanımı içerisinde yer alması sonrasında Fed’in teşvik hamleleri ile yön değiştirmesiyle Euro para birimi üzerinde hafif değer kazanımı meydana geldi. Ayrıca Avrupa’da koronavirüs salgını vakalarında yaşanan bir miktar stabilleşme ile Almanya başta olmak üzere ülkelerin önlemlerin hafifletilmesi konusunda görüştükleri açıklandı. Avrupa Birliği, koronavirüs salgınından ekonomik olarak etkilenecek olsa da hükümetlerin istihdam ve tüketici tarafını destekleyici paketlerinin piyasalardaki tedirginliği bir parça hafiflettiği söylenebilir. Böylelikle Euro’da oluşan primlenme ile EURTRY paritesinde yükselişlerin oldukça hız kazandığını görüyoruz. 

Yurtiçinde ise dün korona virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı dün 107 ile en yüksek seviyeye ulaşırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye artık artış hızının azaldığını, pik yapmaya çok yaklaşıldığını ve  bu pikle birlikte yatay bir görünüme kavuşulacağının altını çizmesi dikkat çekiciydi. Sağlık Bakanı’nın Türkiye’nin dünya geneline oranla pozitif bir süreci yaşadığını belirtmesine rağmen vaka sayılarının her geçen gün artan bir hıza işaret etmesi Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisindeki zayıf seyrini tetikliyor. Bir diğer dikkat çeken gelişmenin ise Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun küresel ekonomilere yönelik büyüme görünümünü aşağı yönlü revize etmesi sonrasında Türkiye’nin de 2020 yılında yüzde 5 oranında daralacağını öngördüğünü açıklaması olarak ön plana çıktı. Tüm bu gelişmelerin akabinde ani alımların hız kazandığı EURTRY paritesinde 7,50 seviyesine yönelik atak oluştu. 

EURTRY’de 7,50 seviyesi üzeri görünümün kalıcılık sağlamasına bağlı olarak yükselişler 7,58 direnç seviyesine dek sürebilir. Bu seviye üzeri görünümde ise paritenin bir sonraki hareket alanı 7,78 direnci olarak takip edilebilir. Özellikle bu hafta Türk Lirası varlıkları üzerinde oluşan zayıflığın tüm TL bacaklı çaprazlarda yükseliş potansiyeline hız kazandırdığı görülüyor. Ancak ani yükselişlerin bir miktar soluklanmasına bağlı olarak oluşabilecek bir geri çekilmede ise 7,25 desteği öncelikli olarak takip edilebilir. Özellikle fiyatların bu seviye üzerindeki seyrini koruması alım potansiyelinin korunması açısından belirleyici olacaktır. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>