BİST100 Endeksinde Yükselişler Hız Kesmiyor

Korona virüs salgını endişelerinin ekonomileri tehdit etmeye devam etmesiyle dünya genelinde dün fiyatlamalar karışık bir seyir içerisindeydi. Bilanço sezonuna giren ABD’de finansal görüntü bir miktar zayıf seyretmesine rağmen ABD’de endekslerin tümü yaklaşık yüzde 3 civarında değer kazanımı ile günü sonlandırdı. BIST100 endeksi de yükselişlerine hız kazandırarak günü yüzde 2,23 değer kazancıyla 98.549,80 puandan kapattı. Ancak bu sabah ise ABD vadelileri bir miktar değer kaybı içerisinde yer alıyor. 

Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel ekonomik büyüme tahminini 2020 için yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3’e düşürdü. 2021 yılı için ise IMF yüzde 3,4’ten yüzde 5,8’e yönelik bir toparlanma yaşanacağını öngörüyor.  Diğer taraftan IMF, Türkiye ekonomisinin ise bu yıl yüzde 5 daralacağını beklediğini de tahminlerinin arasında belirtti. ABD Başkanı Trump’ın korona virüs salgını kousunda adil davranmadığını düşündüğü Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonu durdurduklarını açıklaması piyasalardaki risk iştahı üzerinde olumsuz etki yaptı. 

Yurt içinde Dolar/TL’de yaşanan yükseliş hareketi endeksin yükselişini bir miktar baskılarken, dün ülke genelinde korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında 107 ile en yüksek artış kaydedildi. Böylece Türk Lirası üzerinde artan tansiyon ile beraber BİST100 endeksinin yeni güne bir miktar zayıf başlaması beklenebilir. Ancak dün Sağlık Bakanı’nın korona virüsünün kontrol altına alındığına ve normalleşmesi sürecinin başladığına yönelik açıklamaları da oldukça pozitifti. 

Teknik açıdan yükselişlerine hız kazandıran endeksin psikolojik 100 bin direnci ile alım potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise bir sonraki hareket alanı olarak 101.200 direncini takip ediyoruz. Ancak olası bir zayıflama potansiyelinde ise 97.600 ilk destek noktamız olma görevini koruyor. Bu seviye altında ise 93.300 destek seviyesine dikkat etmekte fayda var. Özellikle 100 bin seviyesine yönelik ataklarda bu seviyenin güçlü bir direnç konumunda olması nedeniyle bir miktar çözülme hareketinin yaşanması oldukça olası görünüyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>