Ons Altın 2012 Yılından Bu Yana En Yüksek Seviyesine Yükseldi

ABD piyasalarının Paskalya tatilinden bir miktar risk iştahı zayıf çıkması ile yükselişlerine hız kazandıran Ons Altın’da 1725 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. Dolar’ın ABD ekonomisinin korona virüs salgınından olumsuz yönde etkileneceği beklentisi ile kazançlarına bir miktar ara vermesi Ons Altın’daki yükseliş potansiyelini arttırdığı görülmekte. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,7 seviyesindeki seyrini koruması değerli metalin yükseliş potansiyeli açısından pozitif. Diğer taraftan bugün ABD’de başlayan bilanço sezonunda şirketlerin kazanç durumunun bir miktar sınırlanmasının piyasalardaki risk iştahı üzerinde tansiyon yarattığı söylenebilir. Ancak bu sabah ABD vadelilerindeki alıcılı seyrin Ons Altın fiyatlarındaki gün içi yükselişi bir miktar sınırlaması beklenebilir. 

ABD tarafının özellikle korona virüs salgınından en çok etkilenen ülke olması nedeniyle piyasalardaki tedirginlik artarken, merkez bankası ve hükümetten gelen teşviklerin arttırılmasının olumsuz rehaveti bir miktar dağıttığı söylenebilir. Özellikle Fed’in hamleleri ile Dolar likiditesine yönelik tedirginliğin azalmasının Ons Altın tarafını güvenli liman statüsüne tekrardan taşıdığı görülmekte. ABD ve Avrupa’da endeksler Paskalya tatili nedeniyle kapalı iken, piyasalardaki sakin veri gündeminin endekslerdeki hacimsizliği beraberinde getirdiği görülüyor. Ancak bu görüntüye rağmen değerli metalin yükseliş eğilimine 1703 seviyesini aşarak hız kazandırdığını söyleyebiliriz. 

ABD Başkanı Trump’ın ise ekonominin korona virüs salgınına rağmen en geç Mayıs ayında açılması için çalışmalarına hız kazandırdığını açıklaması piyasaların dikkat çeken ayrıntıları arasındaydı. Fed’in birçok eyalet başkanından gelen ekonomi üzerindeki korona virüs nedeniyle artan risklerin ülke genelinde çalışmaların genel şeklini pek fazla değiştirmediği görülmekte. 

Orta vadeli görünümde bir çanak formasyonu içerisinde yer alan Ons Altın fiyatlarında bu formasyon oluşumunun tamamlandığı görülüyor. Böylelikle 1720 seviyesi üzerine yerleşen değerli metalin alım potansiyelini özellikle 1750 ve 1800 direnç seviyeleri ile beraber arttırması beklenebilir. Böylelikle Ons Altın’da yeni bir yukarı yönlü trend oluşumu meydana gelebilir. Olası bir aşağı yönlü çözülmede ise geri çekilmeleri 1703 destek seviyesi altı kapanışlarla izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>