DAX Endeksi 10.500 Eşiği Üzerinde Kalıcı Olabilecek Mi?

Piyasalar yeni haftaya oldukça satıcılı bir görüntü ile başlarken, ABD’de Paskalya tatilinden çıkan endeksler içerisinde S&P500 ve Dow Jones günü yüzde 1,0’in üzerinde değer kaybı ile sonlandırdı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,5 artışla pozitif yönde ayrıştı. ABD korona virüs salgını nedeniyle can kayıplarının en çok yaşandığı ülke olarak ilk sıraya yerleşirken, ABD Başkanı Trump alınan önlemler kapsamında kapatılan işletmelerin Mayıs ayına kadar açılması için çalışma yürüttüğünü açıkladı. ABD Başkanı Trump ayrıca ABD ekonomisinin ne zaman açılacağının eyalet valilerinin değil kendilerine ait bir karar olduğunu dile getirdi. ABD haricinde diğer piyasalarda Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı olmaya devam ederken, DAX endeksi haftayı yüzde 2,24 artışla 10.564 seviyesinden kapamıştı. Bugün tatilden çıkacak olan Avrupa piyasaları öncesinde de DAX endeksinin vadeli görünümünde yüzde 0,3 artıda yer aldığı görülmekte. Özellikle Paskalya tatilinden çıkacak olan Avrupa piyasalarında genel rehavetin bir miktar aşağı yönlü olması kaynaklı aşağı yönlü eğilim oluşabilir. Bu kapsamda DAX endeksinin yükseliş potansiyelini koruması açısından 10.500 altı fiyatlamalarında kalıcı olup olmayacağı takip edilebilir. 

Almanya’da ise yeni enfeksiyonlarda meydana gelen düşüş ile beraber ülke genelinde kısıtlamaların hafifletilmesinin düşünüldüğü açıklandı. Almanya Başbakanı Merkel ise Almanya’daki son virüs vakalarının kısmen umutlanmaya neden olduğunu ancak sosyal mesafeye uymanın büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. İtalya’da korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 566 kişi artarak 20 bin 465 kişiye ulaşması sonrasında Euro Bölgesi genelinde pandemi krizi riskinin korunmaya devam ettiği görülüyor. 

DAX endeksinin teknik görünümünde fiyatların 10 bin direnci üzerindeki seyrini koruması kademeli olarak yükseliş potansiyelini tetiklemeye devam ediyor. Özellikle endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 11.000 direncini aşmasıyla yükseliş potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Ancak DAX endeksinde oluşabilecek bir geri çekilmede ise 10.000 seviyesi ana destek noktası olarak güncelliğini korurken, kısa vadede de 10.500 seviyesi altı yapılacak her bir kapanış düşüş potansiyeline hız kazandırıcı yönde etki edebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>