Gram Altın Yeni Rekoruna Koşuyor

Yeni haftaya yukarı yönlü eğilimine hız kazandırarak başlayan Gram Altın fiyatlarında 370,0 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleşti. Ons Altın yeni haftaya 1700 seviyesine yönelik ataklar ile başlangıç yaparken, USDTRY’nin de 6,80 seviyesini aşma çabası içerisinde yer aldığı görülmekte. 

Endekslerin korona virüs salgını nedeniyle yeni haftaya bir miktar satıcılı giriş yapması ile artan güvenli liman talebi Altın’ın son 7 yılın en yüksek seviyesi olaran 1703 direncine yönelik atak içerisine girmesine yol açtığı görülmekte.  ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,7 seviyesinde dengelenerek yükselişlerinde bir miktar sınırlı kalması piyasalardaki güven liman talebini destekliyor. Paskalya tatilinden çıkan ABD piyasaları bugün vadeli görünümde satıcılı bir seyir içerisinde yer almasının da Altın fiyatlarındaki yükseliş potansiyelini tetiklediği görülüyor. 

USDTRY kuruna bakacak olursak, Türk Lirası’nın yeni haftaya bir miktar satıcılı başlaması ile yukarı yönlü eğilimin arttığı görülüyor. Ancak 6,80 direncini aşmakta zorlanan kurun bir miktar çözülmelerinde 6,65 desteğinin korunması önemli. Özellikle fiyatların 6,75 seviyesi üzerinde seyretmesinin de alım yönlü hareketleri güçlendirdiği görülmekte. Yurtiçinde bu sabah açıklanan Şubat ayı ödemeler dengesinde ise 1 milyar 230 milyon dolar civarında açık oluşurken, 12 aylık cari işlemler fazlasının 6 milyar 128 milyon dolar olarak açıklandı. Şubat ayı Türkiye sanayi üretimi yüzde 7,5 oranında beklentilere paralel seviyede artış gösterdi. Aylık perakende satışlar ise yüzde 1,4’lük bir oranda artış ile beklentilerin üzerinde geldi. Ancak açıklanan verilerin Şubat ayına işaret etmesiyle korona virüs salgını etkisini resmeden Mart ayı ortasını içermemesi Türk Lirası üzerindeki zayıf görüntüyü değiştirmediği görülüyor.

Gram Altın fiyatlarında 375,0 direncinin aşılması ile yeni bir yukarı yönlü trend başlangıcı gündeme gelebilir. Böylelikle Gram Altın fiyatlarında rekor üzerine rekor denemeleri yaşanabilir. Ancak ani yükselişlerin düzeltmesi kapsamında 370,0 seviyesinden gelebilecek dönüşlerde ise 357,0 ve 350,0 destek seviyeleri kademeli hareket noktaları olarak ilk etapta takip edilebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>