Dolar/TL’de 6,75 Eşiği Aşıldı

Koronavirüs salgını ile can kayıplarının artarak devam etmesi ve vaka sayılarında zirveye yaklaşıldığı beklentisi ile yeni haftaya piyasalar bir miktar satıcılı başladı. Geçtiğimiz hafta ise hükümetlerden ve merkez bankalarından gelen teşviğin desteğiyle piyasalar kayda değer oranda değer kazanımı içerisinde yer almıştı. Asya piyasalarında ise bu sabah satıcılı bir görünüm hakim iken, ABD vadelileri yaklaşık yüzde 1’lik bir oranda kayıp içerisinde yer alıyor. Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan işsizlik maaşı başvurularının 6 milyon kişinin üzerine ulaşması ile Dolar endeksi bir miktar geri çekilme hareketi içerisinde yer alsa da tekrardan yatay bir fiyatlama içerisinde dengelendiği görülmekte. Böylece gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde artan zayıf görüntünün Türk Lirası üzerindeki olumsuz etkisi ile Dolar/TL’de yükselişlerin 6,77 seviyesini test ettiği görülüyor.

ABD’nin korona virüs salgını nedeniyle can kaybına uğrayan kişi sayısı olarak dünya genelinde ilk sırayı alması sonrasında ülke ekonomisinin olumsuz yönde etkileneceğine ilişkin korunan beklentilere karşılık Dolar’daki güçlü seyrin pek değişmediği görülmekte. Ancak ülke genelinde ekonominin neredeyse kapalı olması, işsizlikte meydana gelena artış ve tüketici harcamalarındaki düşüş beklentisi piyasaları bir miktar tedirgin etmişe benziyor. Bugün Avrupa piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı olmaya devam edecek ancak ABD piyasalarının açılması bekleniyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, haftasonu 30 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sonrasında oluşan izdiham korona virüs salgınının yayılması konusunda endişeleri tetiklemişti. Bu gelişme sonrasında dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu alınan bu kararın yarattığı kaos nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. Türk Lirası üzerindeki tansiyon bir miktar da bu gelişmeden dolayı artarken, bu sabah Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmediğini görüyoruz. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde Dolar/TL’de oluşan 6,80 seviyesine yönelik atakların bir miktar çözülmesi ile fiyatların 6,75 seviyesi üzerindeki hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülmekte. Özellikle kurda kısa vadeli görünümde 6,65 seviyesi altı bir kapanış görmedikçe yukarı yönlü eğilimin devam etmesi beklenebilir. Bu kapsamda ise psikolojik 7,00 seviyesi üzerinin aşılması ile kurun alım potansiyeline hız kazandırmasını bekliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>