GBPUSD’da Yükselişler Hız Kazandı

Haftanın genelini değer kazanımı ile geçiren GBPUSD paritesinde hafta kapanışı 1,25 seviyesine yönelik ataklarla gerçekleşiyor. Korona virüs salgını nedeniyle İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin mali ihtiyaçlarını doğrudan finanse etmeye başlayacağını açıklaması sonrasında Sterlin varlıklarında değer kazanımı meydana geldi. Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yoğun bakımdan çıkarak oturacak konuma gelmesi ile Sterlin para birimi üzerinde oluşan tansiyon bir miktar azalış gösterdi. İngiltere’de açıklanan sanayi ve imalat üretimi verisinde yaşanan daralma hareketinin de Sterlin varlıkları üzerindeki pozitif görüntüyü değiştirmediği görülmekte. Diğer taraftan Avrupa Birliği’nin İngiltere ile Brexit müzakerelerini korona virüs şokuna rağmen sürdürüyor olduğunun açıklanması sonrasında paritede yukarı yönlü eğilim artış gösterdi. 

ABD tarafına bakacak olursak, ABD korona virüs salgınında can kaybının en çok yaşandığı ülke olarak ilk sırada yer alırken, hükümet ve merkez bankasından ard arda teşvik paketlerinin açıklandığı görülüyor. Ancak korona virüsün ekonomiler üzerinde yarattığı olumsuz etki ile makroekonomik verilerin zayıf seyri dolar tarafını zayıflatıyor. Bu kapsamda dün ingiltere’de açıklanan haftalık isşizlik maaşı başvurusunda 6 milyon seviyesinde meydana gelen artışın akabinde dolar endeksinde oluşan 100,0 seviyesine yönelik ataklar başarılı olamadı. Ayrıca michigan tüketici güven endeksinde meydana gelen düşüşün de ABD ekonomisine ilişkin zayıf katalizör ürettiği görülmekte. Böylelikle dolar tarafında oluşan değer kaybının G10 para birimleri üzerinde pozitif etki yaratması Sterlin  varlıklarının günü oldukça değer kazanımı ile tamamlamasına yol açtı.

GBPUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların özellikle 1,25 direnci üzerine tırmanmasıyla alım potansiyeli 1,27 seviyesine yönelik ataklar içerisine girebilir. Bu seviye üzerinde ise paritenin 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2830 direncini takip ediyoruz. Özellikle bu iki seviyenin aşılması ile paritede 1,30 seviyesi üzeri bir fiyatlama oluşması durumunda bir süredir dip arayışı içerisinde yer alan GBPUSD’da yön değişimine yol açabilir. Paritede oluşabilecek bir geri çekilme hareketini ise ilk etapta 1,2250 desteği altı kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>