EURUSD’de 1,10 Seviyesine Yönelik Ataklar

Koronavirüs salgınının ekonomiye oluşacak olumsuz etkilerini azaltmak için atılan teşvik adımlarının desteği ile endeksler pozitif görünümünü korurken, Avrupa ve ABD piyasalar günü oldukça pozitif bir görünümle tamamladı. Fed’in 2,3 trilyon dolarlık sağlayacağı teşvik kapsamında kredi programını açıklaması piyasalara pozitif hava enjekte etti. Avrupa’da ise yaklaşık 540 milyar euroluk yeni teşvik paketinin sunulacağı açıklandı. Fed Başkanı Jerome Powell ise dün gerçekleştirmiş olduğu açıklamasında, Fed’in ABD ekonomisinin güçlenmesini sağlamak için etkili olan ne varsa elinden geleni yapacağını belirtmesi önemliydi. 

Diğer bir gelişme ise resmi bir açıklama gelmese de OPEC ve OPEC+ toplantısında ham petrol üretimi konusunda günlük 10 milyon varil kısıntı konusunda anlaşmaya vardıklarına yönelik oluşan spekülatif haber akışının petrol fiyatlarını bir miktar değer kaybına uğrattığını gördük. Bu gelişme de piyasalardaki risk iştahı üzerinde bir miktar törpüleyici rol oynadı. 

Bugün ABD ve Avrupa başta olmak üzere Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacak. 

ABD tarafında açıklanan işsizlik maaşı başvurularının haftalık bazda 6 milyonu aşması ile dolar endeksi üzerinde baskı oluşturdu. 3 haftalık periyotta işsiz sayısının 16 milyon kişiyi aşması sonrasında dolar endeksinin bir süredir 100,0 seviyesine yönelik koruduğu ataklarında başarılı olamadığını görüyoruz. Böylece EURUSD paritesinde oluşan rahatlıkla fiyatların 1,09 seviyesi üzerine yerleştiği görülmekte. 

Avrupa tarafında da ekonomiye ilişkin gündeme gelen yeni teşviklerin etkisiyle Euro tarafı üzerinde bir miktar tansiyon azalsa da açıklanan makroekonomik verilerin korona virüs salgınının olumsuz etkisini barındırmaya başlaması Euro para biriminde kalıcı değer kazanımı oluşmasını engelliyor.

EURUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, 1,0780 desteğinden gelen dönüşlerin 1,09 seviyesini aşması ile paritede şuan 1,10 direncine yönelik atakların oluştuğu görülüyor. Paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,0980 direncini geçmesi ile yükselişler 1,10 direnci üzerini test edebilir. Paritede özellikle 1,1050-1,1100 dirençlerinin aşılması ile bir süredir devam eden dip çalışmasının yön değiştirdiğini görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>