GBPTRY’de 8,50 Direnci Kritik

İngiltere ekonomisi Şubat ayında yüzde 0,1 oranında daralma gösterirken, 3 aylık geçici veri yüzde 0,1 oranında artışa işaret etti. İngiltere’de Şubat ayı sanayi üretimi yüzde 0,1 oranında artış kaydederken, imalat üretimi yüzde 0,5 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda ise sanayi üretimi ise yüzde 2,8 oranında bir daralma gösterirken, imalat üretimindeki azalış yüzde 3,9 seviyesine ulaştı. Bu veri sonrasında Sterlin tarafında bir miktar baskı oluşmuş olsa da ingiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yoğun bakımdan çıkarılarak tedaviye yanıt verdiğinin açıklanması sonrasında GBPTRY’deki yukarı yönlü gitme isteği korunmaya devam ediyor. 

İngiltere’deki bir diğer önemli gelişme ise Avrupa Birliği ve İngiltere’nin korona virüs salgını nedeniyle piyasalarda yaşanan şoka karşın Brexit müzakereleri kapsamında görüşmeye başlamış olduklarının açıklanmasıydı. İngiltere’de korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 786 artarak 6 bin 159 kişiye yükselirken, ülke genelinde tedbir önlemlerinin arttırıldığı görülüyor. Yarın İngiltere’de Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacak bu nedenle paritede fiyatlamalar sınırlı bir bant içerisinde ilerleyebilir. 

Yurtiçine bakacak olursak, korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 700 kişiyi aşarken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli üzerinde oluşan baskının sürmesi GBPTRY’deki yükselişleri destekliyor. Bu kapsamda Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin de koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında 50,4 seviyesinden 35,7’ye gerilediğini görüyoruz. Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünya genelinde alınan önlemlere Türkiye’nin de sıkı bir çalışma ile katılmış olması dikkat çeken ayrıntılar içerisinde yer alıyor.

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, hafta genelini 8,30 seviyesi üzerindeki görünüm ile geçirmiş olması yukarı yönlü eğilimin korunmasına yol açıyor. Paritede özellikle 8,40 seviyesi üzeri bir kapanış GBPTRY’de yükselişlerin 8,50 direncine dek sürmesine yol açabilir. Özellikle bu seviyenin aşılması ile paritede daha önce test edilen rekor olarak nitelendirdiğimiz 9,00 direncine yönelik ataklar oluşabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>