DAX Endeksi 10 Bin Seviyesi Üzerine Yerleşecek Mi?

Avrupa’nın İtalya ve İspanya şehrinde korona virüsü salgını vaka sayısında meydana gelen bir miktar ivme kaybı piyasalardaki risk iştahını arttırsa da Avrupa’da ekonomi üzerinde oluşan risk unsurları endeksler üzerinde tansiyon yaratmaya devam ediyor. Böylece DAX endeksinin günü yüzde 0,2 eksiyle 10.332 seviyesinden kapadığını görüyoruz. Asya piyasaları içerisinde karmaşık bir seyir korunurken, ABD’de endeksler günü yüzde 2’nin üzerinde değer kazanımı ile tamamladı.

ABD’de dün açıklanan Fed’in son para politikası toplantısında aldığı kararların ayrıntılarını içeren toplantı tutanaklarında komitenin istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerinin rayına oturduğuna emin olana kadar, faiz oranının yüzde 0-0,25 aralığında kalmasının uygun olacağını düşündüğü açıklandı. Tüm katılımcıların korona virüs salgını nedeniyle ABD ekonomisi üzerindeki risklerin belirsiz olduğuna dikkat çekerken, ekonomideki toparlanmanın, salgının kontrol altına alınmasına yönelik önlemlerin, politika kararlarına bağlı olduğu açıklandı. 

Avrupa tarafında ise hükümetin teşvik programına hız kazandırdığı dikkat çekerken, Almanya’da korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin kişiyi geçti. Almanya Maliye Bakanlığı ise Eurogroup’un Paskayla tatilinden önce toparlanma fonu konusunda anlaşmaya varmasını beklediğini açıkladı. Almanya İfo Enstitüsü’nün ise Almanya ekonomisine ilişkin resesyon beklentilerini koruduğunu belirtmesi önemliydi. Özellikle Almanya’da sanayi üretiminin beklentilerin bir miktar altında yüzde 1,2 oranında daralma göstermesi sonrasında ifo enstitüsü Almanya’da sanayi üretiminin 1991 yılından bu yana en büyük düşüşünü kaydettiğini ve bu görüntünün gelecek üç ay içerisinde daha da düşeceğini açıkladı. DAX endeksinin içeriğine baktığımızda, teknoloji sektörü yüzde 2,2 artışla endeks yükselişlerini yukarı yönlü tetiklerken, en çok değer kaybeden sektör yüzde 2,6 düşüşle sanayi sektörü oldu. 

DAX endeksinin teknik görünümünde ise fiyatların 10.000 direnci üzerine yerleşmiş olması yükselişlerin artarak devam etmesine yol açabilir. Bu eğilimin devamında ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 11.000 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Korona virüs salgını nedeniyle satışlarına hız kazandıran endeksin kayıplarını telafi etme noktası olarak ise 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 12.000 güncelliğini korumaya devam etmekte. Aşağıda ise 93.700 desteğine olası bir gevşeme ihtimalinde dikkat etmekte fayda var.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>