BİST100 Endeksi 92.000 Seviyesinde Tutunabilecek Mi?

Küresel piyasalarda korona virüs salgını ve alınan tedbirlere ilişkin gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, dün ABD’de endeksler günü hafif değer kaybı ile tamamladı. S&P 500 endeksi yüzde 0,2, Dow Jones endeksi yüzde 0,1 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,3 oranında değer kaybetti. Korona virüs salgınının etkili olduğu ABD’nin New York kentinde can kaybı 10 binleri aşarak ilk sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Ancak bu sabah ABD vadelilerinde bir miktar toparlanma hareketinin yaşandığı görülmekte. Avrupa tarafına bakacak olursak ise İtalya ve İspanya’da yeni vaka sayıları görülse de bir önceki artış hızına göre bir miktar ivme kaybı yaşandığı görülüyor. Bu bilginin akabinde dün BİST100 endeksinin de pozitif ayrışımını sürdürerek günü yüzde 0,34 artışla 92.381 seviyesinden kapadığı görülmekte. 

ABD Başkanı Trump’ın dün Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) “Çin odaklı” çalışmakla suçlaması sonrasında DSÖ’ye sağlanan fonların büyük oranda askıya alınacağının duyurulması piyasalardaki risk iştahını bir miktar zayıflattı. Yurtiçinde ise gündem bir miktar sakin iken, Dolar/TL’nin kritik 6,75 seviyesi üzerine yerleşmesiyle BİST100 endeksi üzerinde kur riski etkisi kazançları bir miktar sınırladı. 

Bugün piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları takip edilecek.

BİST100 Endeksi içeriğine değinecek olursak, sağlık ve kamu hizmetleri sektörü günün en kötü performans gösteren sektörleri olarak dikkat çekerken, enerji sektörü yüzde 5 artışla endeksi bir miktar yukarı yönlü tetikledi. Bu yükselişi takip eden sektörler ise sanayi ve emlak sektörü olarak dikkat çekti. Ancak genel hatlarıyla 11 sektörün 5’inde yaşanan satış baskısı ile endeksin oldukça hafif bir artışla gün sonu kapanışı yaptığı görülmekte.

BİST100 endeksinin teknik görünümünde ise fiyatların 92.000 seviyesi üzerine yerleşmesi alım potansiyelinin 95.000 direncine yönelik ataklar içerisine girmesine yol açabilir. Bu eğilimin devamında ise paritenin önemli bir geçiş noktası olan 98.600 direncini takip ediyoruz. Ancak endekste olası bir zayıflama ihtimaline bağlı olarak 92.00 desteği altı kapanışlarda ise 90.000 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>