Ons Altın 1675 Direncini Aşacak Mı?

ABD’de korona virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 10 bini geçerken, dünya genelinde korona virüs salgını etkisi küresel risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Böylece Ons Altın fiyatlarında 1660 seviyesine varan oranda yükselişin yaşandığı görülmekte. IMF’nin bugün Çin’deki toparlanmanın sınırlı olsa da cesaret verici olduğunu belirtmesi pozitif yönde yaşanan gelişmeler arasında yer alırken, Avrupa tarafında yaşanan can kayıplarının kısmi de olsa bir ivme kaybı yaşadığı görülüyor.  Böylece endeksler yeni haftaya bir miktar alıcılı giriş yaparken, ABD’de endekslerin yüzde 7’nin üzerinde bir artışla yükseliş ivmesine hız kazandırdığı görülüyor. Ayrıca bir diğer piyasalardaki risk iştahını tetikleyen katalizör ise ABD Başkanı Trump’ın çağrısı sonrasında 9 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan OPEC toplantısına ilişkin üretimin düşürülmesine yönelik beklentilerin artmış olması. Risk iştahındaki toparlanmaya ve ABD tarafında açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam raporundaki zayıflığa rağmen Dolar tarafının kazançlı görüntüsünü sürdürdüğü görülmekte. Bu gelişmelere rağmen Ons Altın fiyatlarının günü oldukça primli bir hareket içerisinde tamamladığını görüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,6 seviyesinde dengelenmesinin de emtia fiyatlarındaki yükselişe bir miktar destek olduğu görülmekte. 

Korona virüs kapsamında dünya genelinde en büyük can kaybı ABD tarafında yaşanırken, ABD Başkanı Trump, salgının en zor kısmının bu ve gelecek hafta olacağını açıklaması önemliydi. Trump,  birçok ölümün yaşanacağına dikkat çekerken, bu sürecin en çok New York eyaletinde hissedileceğine işaret etti. Diğer bir olumsuz gelişme ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın korona virüs salgınına yakalanarak yoğum bakıma kaldırılmasına yönelikti. Böylece gün içerisinde piyasalardaki güvenli liman talebi güçlü seyretti. 

Bu gelişmelerin akabinde Ons Altın’ın özellikle Dolar’daki güçlü duruşa rağmen 1650 seviyesi üzerine yerleşerek 1660 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer alması yükselişlerin 1675 direncine dek sürmesine yol açabilir. Böylece değerli metalin bir süredir kararsız bir fiyatlama içerisindeki hareketi yeni bir rekor denemesi ile emtiada yukarı yönlü trend eğilimi hazırlığı sinyali oluşturabilir. Değerli metalin 1675 seviyesi üzeri kapanışlarını ise 1700 direnci çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>