ABD’de Endeksler %7’nin Üzerinde Değer Kazandı

Korona virüs salgınına ilişkin vaka sayısında meydana gelen yavaşlamaya karşılık olarak endeksler güne oldukça alıcılı başladı.  ABD tarafı can kayıplarında ilk sıraya yerleşirken, Avrupa tarafında vaka sayısının bir miktar ivme kaybetmesi piyasalara risk iştahı enjekte etti. Böylece ABD’de endeksler yüzde 7’nin üzerinde değer kazanırken, Dow Jones yüzde 7,7 oranında değer kazanımı elde etti. Avrupa endekslerinde de Almanya ve İtalya’dan gelen teşvik paketlerinin akabinde kayıpların yerini kazançların aldığı görülüyor. Piyasaların bir miktar da 9 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan OPEC toplantısına ilişkin beklentisini arttırması piyasalardaki olumlu rehaveti arttırıyor. 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD’nin korona virüs karşısında ABD ekonomisini destekleyecek bir sonraki teşvik paketinin en az 1 trilyon dolar tutarında olacağını söylemesinin de piyasalar tarafında pozitif etkisi hissediliyor. Pelosi ayrıca işsizlik sigortasının uzatılması, tüketicilere yönelik doğrudan ek ödeme ve gıda yardımı gibi teşviklerin desteklenmesi gerektiğini söylemlerine ekledi. Ayrıca Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, korona virüs salgınına karşı ABD’nin hayata geçirdiği güçlü teşviklerin ve ekonomik politikaların ülkedeki büyüme şokunu hafifleteceğini dile getirdi. Diğer taraftan Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel dolar sıkışıklığını gidermek için Fed’in dünya ekonomisinde dolar akışını sağlama kampanyasına destek olacağını açıkladı.

Tüm bu bilgiler ışığında endekslerde artan alım potansiyeli ile Dow Jones endeksi içerisinde yer alan sektörlerin tümünün yüzde 4,4’ün üzerinde değer kazandığı görülüyor. Endeksin performansını Boeing, Apple ve UnitedHealth hisselerindeki artış pozitif yönde tetiklerken, özellikle sanayi sektörü şirketlerinin günü oldukça pozitif görüntü ile tamamladığı görülüyor. 

Dow Jones endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, 22.000 seviyesi üzerine tırmanan endeksin yükselişlerine 24.000 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Bu eğilim devamında endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 25.381 direncini takip ediyoruz. Ancak endekste olası bir gevşeme ihtimaline bağlı olarak ise ilk etapta 22.000 desteği üzeri görünümün korunması düşüşleri sınırlayabilir. Ancak bu seviye altı kapanışlarda ise 20.780 desteğini öncelikli olarak izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>