Gram Altın’da Rekor Tazeleme Hareketi

Haftaya yükselişlerine hız kazandıran Dolar/TL ile rekor tazeleme hareketi içerisine giren Gram Altın fiyatlarına Ons Altın fiyatlarından da destek geldi. Böylece 357,00 seviyesi üzerine varan yükseliş hareketi içerisine giren değerli metalin yeni haftaya oldukça pozitif başladığı görülüyor. Dünya genelini saran korona virüs salgını ile ilgili olarak vaka sayıları sürerken, salgına yakalanan kişi sayılarında meydana gelen kısmi bir daralma piyasaların yeni haftaya alıcılı bir görüntülü ile başlangıç yapmasına yol açtı. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,6 seviyesindeki seyrini sürdürmesinin de tahvile olan talebin arttığına işaret ederek, piyasalardaki güvenli liman talebinin güçlendiğini simgeliyor. Bu kapsamda Gram Altın’ın daha önce test etmediği seviyelere varan oranda alım potansiyeline hız kazandırdığı görülmekte.

Dolar/TL tarafına bakacak olursak ise, yükseliş eğiliminin 6,77 seviyesi fiyatlamalar ile korunduğu görülüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam raporunda işten çıkarmalar beklentilerin üzerinde gerçekleşse dahi Dolar’a olan talep hala güçlü bir şekilde korunmaya devam etmekte. Böylece gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde oluşan baskı ile Dolar/TL’de yükselişlerin hız kazandığı görülüyor. Diğer taraftan yurtiçinde açıklanan tüketici fiyat endeksinin ise beklentilerin bir miktar üzerinde artış göstermesinin Türk Lirası üzerindeki tansiyonu arttırdığı söylenebilir. Böylece kurda yaşanan artış eğilimi ile Gram Altın tarafındaki yükselişlerin ivme kazandığı görülmekte.

Ons Altın fiyatlarının, devam eden dolar talebine rağmen güçlü duruş içerisinde olmasının Gümüş fiyatlarındaki yükseliş hareketi ile de paralellik gösterdiği söylenebilir. Ancak diğer bir güvenli liman enstrümanı olan Japon Yeni’nin Dolar’a karşı bir miktar zayıf kaldığı görülmekte. Bu durum Altın fiyatlarındaki güvenli liman talebi etkisinin de bir miktar zayıf kalabileceği konusunda sinyal oluşturuyor diyebiliriz. 

Gram Altın’ın teknik görünümünde yükselişlerin 357,00 seviyesi üzerini aşması ile kademeli olarak 360,00 ve 370,00 dirençlerine yönelik yukarı yönlü atak içerisine girmesi beklenebilir. Böylece Gram Altın’ın yükseliş trendine aralıksız bir şekilde devam etmesi beklenebilir. Ancak Gram Altın’da yaşanan ani yükselişlerin bir miktar düzeltme hareketi içerisine girmesi durumunda geri çekilmelerin 343,00 desteği ile bir miktar hız kazandığını görebiliriz. Ancak değerli metalin bir süredir koruduğu yukarı yön eğilimini değiştirebileceği ana destek noktası olarak ise 334,00 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>