Dolar/TL 6,75 Direncini Zorluyor

Dünya genelinde devam eden korona virüs salgını nedeniyle can kayıpları sürerken, Avrupa’da ölüm artışında kısmi de olsa bir yavaşlama görüntüsü dikkat çekiyor. Ancak küresel borsalardaki satıcılı görüntü korunmaya devam ederken, ekonomilerde korona virüs salgını nedeniyle yavaşlığın oluşmaya başladığı görülmekte. BİST100 endeksi ise bir miktar pozitif ayrışımını sürdürürken, Dolar/TL haftayı yaklaşık 6,7450 seviyesinde oldukça alıcılı tamamladı. 

Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi Mart ayına ilişkin 701 bin kişi azalarak 2010’dan bu yana ilk kez düşüş gösterdi. İşsizlik oranı ise yüzde 4,4 seviyesine yükselirken, ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,4 ile beklentilerin üzerinde geldi. Bu veriye rağmen Dolar varlıklarının güçlü görüntüsünü korumasıyla Dolar/TL’deki yükseliş eğilimini tetiklemeye devam ettiği görülmekte. 

Yurtiçinde açıklanan Mart ayı tüketici fiyat endeksi ise yüzde 11,86 ile beklentilerin bir miktar üzerinde ancak bir önceki ayın altında gerçekleşti. Bugün ise Türkiye 5 yıllık CDS rakamı 668 ile yükselişine kayda değer oranda hız kazandırdığı görülüyor. Böylece Türk Lirası yeni haftaya bir miktar zayıf başladı. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın fiyat gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor. 

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın, korona virüs salgınının tüm dünyada “2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş” ekonomik krize yol açacağını belirtmesinin de gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde bir miktar baskıya yol açtığı görülüyor. 

Dolar/TL’nin 6,75 seviyesine yönelik ataklar içerisine girmesi bu seviye üzeri gerçekleştireceği kapanışlarla yükselişlerini kritik 7,00 seviyesine dek sürdürmesi beklenebilir. Böylece Dolar/TL’de en son 13 Ağustos 2018 tarihinde test edilen rekor seviyelere varan yükseliş hareketi gerçekleşebilir. Ancak genel hatlarıyla bir süredir yükseliş eğilimi içerisinde yer alan kurun hafif soluklanması ihtimalinde ise 6,75 seviyesinden de gelebilecek olan hafif dönüşte geri çekilmeleri kısa vadede 6,60, bu seviye altında ise 6,50 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>