GBPUSD Paritesinde Yön Aşağı Mı?

ABD’de bugünün en önemli gündemi açıklanacak olan Mart ayı Tarım Dışı İstihdam raporuydu. Dünya çapında korona virüs salgınının yayılması ile vaka sayısının 1 milyonu aşması ve ABD’nin korona virüs salgını vaka sayısında ilk sırada yer alması ile ABD ekonomisinde hafif çatlaklar oluşmaya başladı.

Öncelikle haftalık işsizlik maaşı başvuruları 2 haftalık süreçte 10 milyon kişiyi aşarken, bugün tarım dışı istihdam beklentilerin çok üzerinde 701 bin kişinin istihdamdan çıkarıldığına işaret etti. Piyasa beklentisi ise istihdamın yaklaşık 100 bin kişi civarında azalması yönündeydi. Rapor içerisinde işsizlik oranı yüzde 3,8’lik bir beklentinin üzerinde yüzde 4,4 seviyesine yükselirken, ortalama saatlik kazançlar Mart ayında yüzde 0,4 artışla beklentilerin çok üzerinde geldi. Yıllık ortalama saatlik kazançlar verisi ise yüzde 3,1 ile beklentileri aştı. Korona virüs salgınının ekonomiler üzerinde yarattığı olumsuzluğa karşın Dolar varlıklarının güvenli liman olarak görülmesi ile artan talebin GBPUSD paritesinde aşağı yönlü eğilimi tetiklediği görülüyor.

Hafta genelini Dolar’a karşı oldukça güçlü geçiren Sterlin varlıkları nedeniyle paritede 1,25 seviyesine yönelik ataklar oluşmuştu. Ancak dünya genelinde yayılan korona virüsünün İngiltere tarafında da ciddi can kaybına yol açmasıyla Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon oluştu. Diğer taraftan İngiltere’de Mart ayı Hizmet PMI rakamı 34,5 ile kayda değer bir seviyede gerileme kaydetti. Bir diğer dikkat çeken gelişme olarak ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, 2020 yılında İngiltere ekonomisinin yüzde 3,9 oranında daralmasını beklediğini açıklamasıydı. 

Tüm bu bilgiler ışığında hafta genelini 1,25 seviyesine yönelik ataklarla geçiren paritenin bu hareketinde başarılı olamayarak tekrardan yönünü 1,2250 desteğine çevirdiği görülmekte. Açıklanan tarım dışı istihdam rakamı beklentilerin çok üzerinde işten çıkarmaya işaret etse de Dolar’ın güçlü görüntüsünü devam ettirdiği görülüyor. Özellikle fiyatların 1,2250 destek seviyesi altını test etmesi durumunda düşüşlerini 1,20 desteğine dek sürdürmesi beklenebilir. 1,2250 desteğinden gelebilecek bir güçlü dönüşte ise yükselişlerin hız kazanmasını 1,25 direnci çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>