EURUSD’de Satışlar Derinleşiyor

Doların küresel çağta değer kazanımı içerisine girmesi ile dün satış baskısı ile karşı karşıya kalan EURUSD paritesinde 1,09 desteği ile beraber düşüşler hız kazandı. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimini 10 milyon varil civarında kısacağına yönelik oluşan haber akışı ile ham petrol fiyatlarında oluşan değer kazanımı ile endeksler bir miktar toparlanma çabası içerisine girdi. Özellikle Dow Jones endeksi yüzde 2,3, S&P 500 endeksi yüzde 2,3 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,7 oranında değer kazanımı ile günü sonlandırdı. 

Bugün piyasalarda Mart ayı tarım dışı istihdam raporu açıklanacak. Raporun seyrine bağlı olarak paritede ciddi hareketlilik meydana gelebilir. Özellikle korona virüs salgını kapsamında Mart ayında sıkılaştırılan tedbir önlemleri ile beraber ekonomilerde oluşan zayıflık ve ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvurularının 6,6 milyon kişiyi aşması ile tarım dışı istihdam rakamına yönelik de bir miktar zayıf beklentinin oluştuğu görülmekte. 

Bir diğer gelişme ise Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD’nin “AA+” olan uzun vadeli kredi notunu teyit ederek görünümünü “durağan” olarak belirledi. S&P, ABD’de benzeri görülmemiş teşviklerin ekonomik gerilemeyi sınırlandıracağına ilişkin açıklama gerçekleştirirken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 1,3 daralmasını beklendiğini belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise küresel ekonomik faaliyetlerin 2020 yılında yüzde 1,9 daralmasını beklediğini belirtirken, Euro Bölgesi’nde bu yıl büyümenin yüzde 4,2 oranında küçüleceğini öngördüğünü açıkladı. 

Euro Bölgesine değinecek olursak, dünya genelinde imalat aktivitelerinde yaşanan daralma ile beraber Avrupa ekonomisinde de bir miktar zayıflık ibareleri dikkat çekti. İtalya ve İspanya’nın, dünyadaki korona virüs salgınında vaka sayısı olarak ABD’den sonra ikinci ve üçüncü sırada yer alması ve salgının artış hızında hala düşüş görülmemesi Avrupa ekonomisine ilişkin tedirginliği tetiklemeye devam ediyor.  

EURUSD paritesinde 1,08 desteğine yönelik oluşan aşağı yönlü atakların devam etmesini halinde paritede düşüşler 1,07 desteğine dek sürebilir. Ki bu seviye paritenin daha önce dönüş gerçekleştirdiği önemli bir dip seviyesi olarak güncelliğini korumakta. Aksi senaryoda Dolar’ın alıcılı görüntüsüne bir miktar ara vermesi ile oluşabilecek bir toparlanmada ise öncelikle 1,09, ancak bu seviye üzerinde kalıcı yön değişimi açısından 1,10 direncini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>