GBPTRY’de 8,50 Seviyesine Yönelik Ataklar Hızlandı

Dünyayı sarsan korona virüs salgınının İngiltere’de 2 bin 352 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtığı görülüyor. Son bir hafta içerisinde oldukça hız kazanan vaka sayısı sonrasında Sterlin’in gelişmiş ülke para birimleri içerisindeki alıcılı seyrini koruduğu görülmekte. 

Euro Bölgesi’nde ani bir artış gösteren vaka sayısının İngiltere’de de görülmeye başlanması ile devletin korona virüs salgınına yönelik tedbir önlemlerine hız kazandırdığı görülüyor. Diğer bir dikkat çeken başlık ise korona virüs testi pozitif çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın salgında işlerin iyi gitmeden önce daha da kötüleşeceğini belirtmesi piyasaların dikkatini çekmişti. İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Prof. Stephen Powis ise ülkede, ölümlerin 20 bin seviyesi altında kalmasının “iyi bir sonuç” olacağını söyledi. 

İngiltere’nin ekonomik görünümüne bakacak olursak, Mart ayı İmalat PMI rakamı 47,8 ile beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Böylece Sterlin varlıkları üzerinde devam eden değer kazanma hareketi ile GBPTRY paritesinin 8,35 seviyesi üzerine yerleştiği görülüyor. 

Yurtiçinde dün Türkiye İmalat PMI rakamı 48,1 ile bir önceki aya oranla daralma gerçekleştirdi. Korona virüs kapsamında tüm sağlık sektörü seferberliğini sürdürürken, Sağlık Bakanı dün ilk defa Türkiye’de korona virüs vakalarını il bazında değerlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise korona virüs salgını ile ilgili olarak tüm destekleri sunmaya devam ettiklerini belirtirken, ekonomide oluşabilecek tahribatla sonuna kadar mücadele edeceklerini açıkladı. Bu gelişmelere rağmen Türk Lirası, gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde zayıf görüntüsünü korurken, bu durumun parite yükselişlerine de destek olduğu görülüyor.

Paritede özellikle 8,50 seviyesine yönelik atakların başarılı olması durumunda yükselişlerin hız kazanarak devam etmesi beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise paritede yükselişlerin 8,70 direnci ile yeni bir rekor tazeleme hareketi içerisine girmesi beklenebilir. Yükselişlerin ani bir düzeltmesine karşın oluşabilecek bir geri çekilmeyi ise 8,15 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>