DAX Endeksi 10 Bin Direncini Aşamadı

Küresel piyasalarda devam eden korona virüs salgını endişesi ile satıcılı seyir sürerken, dün ABD’de artan korona virüs salgını vakası ile endeksler günü değer kaybı ile sonlandırdı. S&P500, Nasdaq ve Dow Jones endeksinin tamamı günü yüzde 4,4 gibi bir azalışla tamamladı. Dünya genelinde, vaka sayısı 900 bini aşarken, özellikle ABD’de New York dışındaki bölgelerde de vaka hızında meydana gelen artış piyasalardaki endişeleri arttırdı. ABD 200 bin 269 kişi ile ilk sıraya yerleşirken, bu rakamı 110 bin 574 vakayla İtalya ve 102 bin 136 vakayla İspanya izledi. Böylece Avrupa piyasalarında da devam eden korona virüs tedirginliği ile DAX endeksi günü yüzde 3,9 oranında ekside tamamladı. 

ABD Başkanı Donald Trump korona virüs salgını nedeniyle ülkede 200 bin kişilik bir ölümü başarı olarak değerlendirirken, dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, iyimser senaryoda dahi virüsün etkilerinin haziran ayına kadar sürebileceğini belirtmesi endekslerdeki satıcılı görünümün artmasına yol açtı. Dünya genelinde endekslerin sert düşüşler içerisinde yer almasına Asya piyasaları da eklendi. Bugün Asya piyasaları çoğunluklu olarak satıcılı seyrini korurken, ABD vadelilerinde bir miktar toparlanma hakim. 

Dün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da açıklanan İmalat PMI verileri de salgının ekonomi üzerindeki ilk etkilerini ortaya koydu. Ancak korona virüs salgını tedbirlerinin yoğunlaştığı tarihi kapsamayan Euro Bölgesi işsizlik oranı verisinin yüzde 7,3 seviyesine gerilemesi de dikkat çekici bir gelişme olarak yer aldı. 

DAX endeksinin ayrıntısına bakacak olursak, tercihli tüketim malları yüzde 5,53 oranında değer kaybederek endeksi aşağı yönlü tetiklerken, bu düşüşü temel maddeler sektörü yüzde 4,83 ve sanayi sektörü yüzde 4,80 kayıpla takip etti. Endeks içerisinde pozitif ayrışan sektör bulunmazken, şirket bazında ise Aero Engines yüzde 10,12, Volkswagen yüzde 7,34, Continental yüzde 7,79, MTU ve Daimler ise yüzde 7,25 oranında değer kaybetti.

DAX endeksinin teknik görünümünde ise 10.000 seviyesine yönelik yapılan başarısız atakların bu seviyeden gelen güçle endeksi aşağı yönlü tekrardan tetiklediği görülüyor. Özellikle bu kapsamda kısa vadede 95.000 desteği altı yapılacak kapanışlar endekste 90.000 desteğine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Ancak olası bir toparlanma ihtimalinde ise endekste öncelikli olarak 10.000 direncinin aşılması gerekiyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>