EURTRY’de Kritik 7,30 Seviyesi Aşılabilecek Mi?

Yeni haftada yükselişlerine hız kazandıran EURTRY paritesinde 7,30 seviyesine varan oranda atak oluştu. Korona virüs salgını ile beraber dünya ekonomilerine ilişkin oluşan resesyon endişeleri ile gelişmekte olan ülke piyasalarında tansiyon oluşurken, Türk Lirası’nda meydana gelen zayıflığın paritedeki yükselişlere hız kazandırdığı görülmekte. Diğer taraftan Fed’in likidite hamlesi ile Dolar tarafında oluşan geri çekilmenin Euro tarafını avantajlı duruma getirdiği görülmekte. 

Euro Bölgesi ekonomisine bakacak olursak ise ECB’den gelen teşviklerin akabinde korona virüs salgınının makroekonomik veriler üzerinde etkisi de yavaş yavaş hissedilmeye başlandı. Bugün özellikle Euro Bölgesi İmalat PMI verisi 44,5 ile beklentilerin altında kalırken, Almanya İmalat PMI’ında da 45,4 ile bir önceki aya oranla ivme kaybı yaşandığı görülüyor. Türkiye Mart ayı İmalat PMI rakamınında Mart ayında 48,1 ile baz seviye olan 50,0 noktası altına sarkma gerçekleştirdiğini görüyoruz. Böylece Türk Lirası varlıklarında oluşan tansiyon ile EURTRY’de alım potansiyelinin giderek güçlendiği görülmekte. 

Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı Şubat ayında beklenmedik bir şekilde yüzde 7,3 seviyesine geriledi. İşsizlik oranı Almanya’da yüzde 3,2, Fransa’da yüzde 8,1, İtalya’da yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti. Bu veri Euro Bölgesi ekonomisi açısından pozitif katalizör üretirken, Şubat ayının Avrupa Birliği ülkelerinde yeni tip korona virüs tedbirlerinin geniş ölçüde yürürlüğe girmeye başladığı tarihi içermediğini belirtelim.

ECB’den gelen açıklamaların akabinde düşük enflasyonun faiz oranlarını düşürme konusunda baskı oluşturduğuna dikkat çekilirken, hükümetlerin teşvik paketini arttırmaması durumunda borç krizinin ciddi seviyelere ulaşabileceği belirtildi. İtalya’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 428 seviyesine yükselirken, bu yükselişi aynı hızda İspanya’nın da takip ettiği görülüyor. Bu gelişmenin akabinde Türkiye’den İspanya ve İtalya’ya korona virüs salgını kapsamında tıbbi yardımların gönderildiği belirtildi. Dünya genelinde oluşan bu korona virüs salgınının tüm ekonomiler üzerinde yarattığı tehdit unsuru ile piyasalardaki risk iştahı zayıf seyretmeye devam ediyor.

EURTRY paritesinde yükselişlerin 7,30 seviyesini aşması durumunda alımların 7,3530 direncine dek sürmesi beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri kapanışlar paritede 7,50 direnç seviyesini beraberinde getirebilir. Ancak Euro para biriminde oluşabilecek bir geri çekilme ihtimalinde ise 7,15 ilk destek, bu seviye altında ise 7,00 seviyesini ana destek noktası olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>