BİST100 Pozitif Ayrışımı Sürdürecek Mi?

Küresel piyasalarda korona virüs salgını etkisi fiyatlanmaya devam ederken, ABD’nin New York eyaletinde korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1550 kişiye ulaşırken vaka sayısı 12 saatte 24 bin 425 kişi arttı. Merkez bankalarından ve hükümetlerden gelen teşviklere rağmen endeksler üzerinde korona virüs salgını nedeniyle tansiyon korunmaya devam ediyor. Böylece ABD’de S&P500 endeksi yüzde 1,6, Dow Jones yüzde 1,8 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,9 ile günü bir miktar değer kaybıyla tamamladı. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın önümüzdeki 30 gün çok önemli mesajı endekslerin üzerinde bir miktar baskıyı arttırdı. Ancak Çin’den gelen olumlu verinin endekslerde bir miktar alımı tetiklemesi ile Avrupa ve Asya piyasaları pozitif kapanırken, BİST100 endeksi günü yüzde 1,80 artışla 89.640 seviyesinden tamamladı. Endeksin 2019 yılı ilk çeyrek performansına bakacak olursak ise yüzde 21,7 gibi bir değer kaybı yaşadığı görülüyor. 

Salgınla mücadele kapsamında yeni alınan tedbirlere bir yenisi daha eklenerek, dün Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) Avrupa Birliği’ndeki bankalara, korona virüs salgını nedeniyle sermayelerini korumak için çalışanlarına prim vererek salgının vurduğu Avrupa ekonomilerini destekleme çağrısında bulundu. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, 6,60 seviyesi üzerine yerleşen fiyatların da endeks yükselişlerini bir miktar zayıflattığı söylenebilir. Dolar’da oluşan hafif normalleşmeye rağmen Türk Lirası’nın zayıf görüntüsünü sürdürmeye devam etmesiyle kurda alım potansiyelinin hız kazandığını görüyoruz. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dün aldığı kararlarla piyasaların likidite konusunda rahatlaması gibi destekleyici adımlara devam etmesine rağmen TL’nin, gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısındaki seyri pek fazla değişmedi. Korona virüs salgını kapsamında hayatını kaybedenlerin sayısının 214 kişiye ulaşmasının da yurtiçi piyasaları bozucu etkisi yakından hissediliyor. 

BIST100 endeksinin teknik görüntüsüne bakacak olursak, dünkü işlem gününde 90.000 atakları içerisinde yer alan endeksin bu seviyeyi aşmasıyla beraber yükselişlerini 95.000 direncine dek sürdürmesi beklenebilir. Özellikle bu seviye bir sonraki hareket alanı olan 10.000 direncini beraberinde getirmesi ihtimaline bağlı olarak kayıpların telafi edilmesi yolunda büyük önem taşıyor. Ancak 90.000 seviyesi üzerinde kalıcı olunamaması ihtimaline bağlı olarak düşüşlerde ise 85.000 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>