USDCAD Paritesinde Yükselişler Hız Kesmiyor

Kanada’da korona virüs salgınında ölenlerin sayısı 20 kişilik artışla 53 kişiye ulaştı. Ülkede vaka sayısı son 24 saatte 3 bin 292’den 4 bin 644 kişi seviyesine yükseldi. Özellikle eşinin korona virüs testinin pozitif çıkması üzerine, 12 Mart’ta kendisini karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bir süre evden hizmet vereceğini açıkladı. Böylece Kanada’da artan hafif tedirginlik Kanada Dolar’ının gelişmiş ülke para birimleri içerisindeki negatif seyrini sürdürmesine yol açıyor. 

Kanada Merkez Bankası geçtiğimiz hafta gecelik faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 0,75’ten yüzde 0,25 seviyesine düşürmüştü.  Merkez Bankası belirlenen toplantı dışında aldığı bu kararı korona virüs salgını nedeniyle ülkenin finansal sistemini ve ekonomisini desteklemek amacıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca korona virüs salgınının yanı sıra petrol fiyatlarındaki ani düşüşün ekonomi için ciddi sonuçlar doğurduğunu belirten Başbakan, ekonomiye likidite sağlayarak kredinin kullanılabilirliğini sağlamaya odaklandığına işaret etti. Merkez Bankasının bu kararının yanı sıra diğer G7 merkez bankaları ve mali otoriteler ile koordinasyon sağlayarak ekonomik ve mali koşulları yakından izlediğini belirtmesi önemliydi. Kanada Merkez Bankası’ndan gelen bu hamle sonrasında 1,40 seviyesine dek geri çekilen paritede bu seviyeden gelen dönüşte yükselişlerin 1,4250 seviyesi üzerine yerleştiği görülüyor. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, korona virüs nedeniyle olumsuz yönde etkilenen ekonomiyi desteklemek için 82 milyar Kanada dolar (57 milyar USD) teşvik paketini birçok ülke kararından çok önce açıklamıştı. 

ABD tarafına bakacak olursak, Dolar likiditesine ilişkin oluşan tedirginliğin azalması ile Dolar varlıklarının ani kazançlarına ara vermesi paritedeki geri çekilmelere destek olsa da genel hatlarıyla paritenin alım potansiyelini koruduğu görülüyor. Korona virüs salgınının ABD’de makroekonomik veriler üzerinde de hissedilmeye başlaması ile Dolar tarafında hafif bir dengelenme mevcut. Özellikle paritenin 1,4330 seviyesi üzerine yerleşmesi alımların 1,45 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzeri bir fiyatlamanın ise paritede daha önce test edilen rekor seviye olan 1,47 noktasına dek yükselişleri tetiklemesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>